To już nie są żarty! Nie ukryjesz się przed skośnookim wielkim bratem [VIDEO]

Chińska policjantka wyposażona w system wykrywania twarzy/foto: twitter

George Orwell w swojej genialnej i proroczej książce „Rok 1984” przedstawił antyutopijną wizję społeczeństwa bezustannie inwigilowanego przez władze. Powstające współcześnie technologie dają państwom możliwość zbliżenia się do tego, co można znaleźć na kartach powieści. W Chinach policja została wyposażona w urządzenia i systemy, które umożliwiają jej namierzenie i identyfikacje osoby spośród tłumu liczącego kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Tysiące kamer bezpieczeństwa, funkcjonariusze wyposażeni w specjalne okulary i sztuczna inteligencja rozpoznająca twarze. Chiński system wydaje się nie mieć dziur.

Na własnej skórze przekonał się o tym 31-letni mężczyzna podejrzany o przestępstwa gospodarcze. Mimo że oddalił się od swojego miejsca zamieszkania o prawie 100 km i stał w tłumie 60 tys. ludzi, został namierzony przez policję.

ZOBACZ: „Adrian klękaj!” – postulują internauci. Pełna uniżoności postawa Andrzeja Dudy wobec aroganta z Izraela szokuje [VIDEO]

Wielkie musiało być jego zdziwienie, gdy nagle otoczyli go funkcjonariusze, którzy raczyli poinformować, że jego twarz została wskazana przez system bezpieczeństwa. Mężczyzna figurował w policyjnej kartotece.

To tylko jeden z przykładów działania chińskiego systemu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do namierzania przestępców. Oczywiście ten sam system może służyć władzom do zupełnie innych celów. Każdy, kto znajduje się w bazie danych, może być z łatwością namierzony i zatrzymany. Inwigilacja przybrała formę totalną, a warto dodać, że dzieje się w to w najludniejszym kraju świata.

Wystarczy, że podejrzany zostanie zauważony przez coraz liczniejsze w Chinach kamery. Władze testują również aktualnie specjalne okulary, w które wyposaża się jednostki policji. Funkcjonariusze są w stanie w zaledwie kilka sekund określić tożsamość danej osoby i dokonać aresztowania.

SPRAWDŹ TAKŻE: PILNE. Trump odwołuje atak, czy tylko bawi się z Rosją?

Poniżej materiał video pokazujący możliwości chińskiego systemu.

Źródło: yahoo.com/wolnosc24.pl

4 KOMENTARZE

  1. to jeszcze zaden dowod, ze to funkcjonuje. Kazdy Chinczyk to komunista, komunizm to bieda, a bieda zmusza cie do przestepstw = kazdy chinczyk to przestepca. Bez tych kamer od niechcenia podniose ramie i wskaze na byle jakiego zoltka i trafie na 100%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here