Podwodna wojna wokół Syrii. Rosjanie wykluczyli z sobotniego ataku brytyjską łódź podowdną

Brytyjski okręt podwodny typu Astute, źródło: wikipedia
Brytyjski okręt podwodny typu Astute, źródło: wikipedia

Okręt podwodny Królewskiej Marynarki Wojennej zmierzający w kierunku Syrii ścigany był przez dwie rosyjskie łodzie podwodne w rejonie Morza Śródziemnego przez wiele dni, od momentu pogorszenia stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. 

Brytyjska załoga została wciągnięta w „grę w kotka i myszkę” z co najmniej jednym z rosyjskich okrętów podwodnych „887 Pałtus” o napędzie diesel-elektrycznym, zwanymi „czarnymi dziurami”, ponieważ są bardzo ciężko wykrywalne. „W polowaniu uczestniczyły także dwie fregaty i samoloty przeciwpodwodne” – donosi „Sunday Times”.

Statek brytyjski wyposażony w rakiety Tomahawk poruszał się w kierunku Syrii, wtedy znalazł się w niebezpieczeństwie. Spędził kilka dni próbując uniknąć wykrycia przez Rosjan. Siły amerykańskiej marynarki wojennej próbowały chronić wody wokół brytyjskiej łodzi.

Okręty podwodne typu „887 Pałtus” należą do najbardziej zabójczych w arsenale Putina. Napędzane dwoma generatorami diesla i napędem elektrycznym mogą poruszać się  pod wodą niezauważone nawet z prędkością do 17 węzłów. Można je wyposażyć w szereg śmiercionośnych broni, w tym pociski typu „cruise” i „anti-ship”.

Po napięciach na morzu, ostatecznie brytyjska łódź podwodna wyposażona w pociski Tomahawk nie wzięła udziału w ataku na syryjskie zakłady broni chemicznej.

Atak ze strony brytyjskich, amerykańskich i francuskich sił spacyfikowały wczoraj program broni prezydenta Baszara al-Assada. Koalicjanci wystrzelili 105 pocisków w odwecie za atak chemiczny w Syrii, który zabił co najmniej 70 osób.

Zobacz: Lewaków stan umysłu. Zakaz noszenia jarmułki w żydowskim muzeum. Anna Frank przewraca się grobie

Źródło: „Daily Expess”, „Sunday Times”

1 KOMENTARZ

  1. Mam nieodparte wrazenie, ze Angolia chce przykladem z ostatniej wojny wciagnac Rosje w dzialania przeciwko Ameryce (podobnie jak skierowanie Niemiec w strone Rosji w IIWS), odwracajac tym uwage od porazki Brexitu i pogorszenia stosunkow dyplomatycznych z USA. To typowe dla angolskiej nacji, jak przesledzi sie historie i zdefiniuje mentalnosc Angola.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here