Prezydent Izraela oskarża Polskę o holokaust, a Andrzej Duda ciągle milczy. Czy Prezydent Polski zareaguje?

Andrzej Duda i Reuven Riwlin. / fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Wczoraj Krzysztof Bosak opublikował treść oficjalnego komunikatu izraelskiego MSZ, o którym głośno było w żydowskich mediach. Prezydent Izraela w ostrych słowach oskarżył Polaków o współudział w holokauście, mimo tego Prezydent Andrzej Duda ciągle milczy.

Przypomnijmy, że w piątek, po wizycie Prezydenta Rwilina w Polsce, izraelskie media pisały o współodpowiedzialności Polski za Holokaust i w ogóle „dziejowej” roli Polski i Polaków w tym wydarzeniu.

O czym mówił Riwlin? Oto najbardziej skandaliczne fragmenty przemówienia Prezydenta Izraela:

„Państwo polskie pozwoliło na wprowadzenie przerażającej ludobójczej ideologii (Adolfa) Hitlera i było świadkiem fali antysemityzmu wywołanej przez ustawę, którą właśnie przyjęliście.”

„To był teren, który umożliwił nazistom zrobienie czego tylko chcieli, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.”

„To prawda, że Niemcy chcieli nas skrzywdzić, lecz mieli oni także pomocników.”

Zobacz także: To już oficjalne. Prezydent Izraela obrażał Polaków. Duda nie dosłyszał, nie zrozumiał albo… skłamał

Jeszcze w piątek izraelski dziennikarz telewizji i24, Owen Alterman poinformował, iż otrzymał potwierdzenie od samej rzeczniczki prezydenta Izraela, że słowa Rivlina o odpowiedzialności Polski i Polaków za Holokaust rzeczywiście padły w Oświęcimiu w obecności prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Mimo tego strona polska zaprzecza. Najpierw w odpowiedzi na pytanie korespondentki TVP, Dominiki Cosić, napisał: Takie słowa w wystąpieniach Prezydenta nie padły. Później potwierdził tę wersję wydarzeń prezydencki minister, według którego: słowa prezydenta Riwlina, które były cytowane przez media w Izraelu, nie padły.

Problem w tym, że wygląda na to, że Prezydent wprowadził Polaków w błąd. Krzysztof Bosak, który od początku wykazywał zainteresowanie sprawą kontrowersyjnej wypowiedzi prezydenta Riwlina, opublikował na Twitterze komunikat MSZ Izraela. Jego treść potwierdza, że prezydent Izraela rzeczywiście oskarżył Polskę o współudział w Holokauście.

Z komunikatu wynika jasno, że słowa cytowane przez „Times of Israel” padły w trakcie spotkania prezydentów rano w Krakowie – pisze Bosak i dodaje, że prezydent Duda wprowadził Polaków w błąd zapewniając, że słowa te nigdy nie padły.

Mimo, że w sieci pojawił się komunikat izraelskiego MSZ, a rzecznik Prezydenta Riwlina potwierdza tę wersję wydarzeń, Polska strona ciągle milczy i według ostatniej wersji utrzymuje, że cytowane słowa nigdy nie padły.

Czyżby Prezydent Andrzej Duda udawał, że pada, kiedy Prezydent Izraela pluje Polakom w twarz? Po opublikowaniu komunikatu, Polska strona powinna zająć odpowiednie stanowisko, póki co trwa jednak zamiatanie sprawy pod dywan. Prezydent Polski skłamał, niedosłyszał albo nie zrozumiał Riwlina.

Warto przeczytać: Śledztwo Bosaka. Jak były poseł rozkminił PR-owe ściemy i przekłamania dwóch prezydentów

11 KOMENTARZE

  1. No ciekawi mnie jak te popierające żydów rządy PiS i „nasz” prezydent teraz zrobią. Jeśli dalej nic – to będzie można na ich pluć do woli.

  2. Aczkolwiek , już w czasie wojny, gdy Niemcy mordowali i gazowali Żydów, mówiło się , że Żydzi bardziej nienawidzą Polaków, aniżeli swoich niemieckich morderców ( słynna wypowiedz Zofii Kossak). Tak zostało do dzisiaj

  3. Nic się nie zmieni na lepsze dopóki w Polsce nie będzie rządzić prawica! A co Duda może powiedzieć jak on ma żonę z domu Kornhauser?

  4. Ma żonę córkę Żyda więc mu nie wypada. A poważnie. Jak Polska oficjalnie nie zareaguje to uznam ich za tę część POPiSu, która ma udawać prawicę konserwatywną a tak naprawdę jest poplecznikiem ukrainy i izraela a nie Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here