Znamy decyzję sądu w sprawie o znieważenie godła przez Nergla. „Nie przedstawił wystarczających dowodów”

Nergal_kretyn_Dzien-Kobiet_penis
Źródło:instagram

Sąd Okręgowy uniewinnił w poniedziałek lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. „Nergal”, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. „Rzeczpospolita Niewierna”.

Zawarta w materiałach – m.in. na plakatach – grafika przedstawiała białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita Niewierna”.

Czytaj też: Praca w handlu coraz bardziej opłacalna. Zobacz, ile można zarobić w Lidlu i Biedronce

Oprócz Darskiego, sąd uniewinnił także dwóch pozostałych oskarżonych: Rafała W., który na zlecenie Darskiego stworzył projekt graficzny, i Macieja G., który – również na prośbę „Nergala” – rozpowszechnił grafikę w internecie.

Czytaj też: Cymański: Jarosław Kaczyński jest dyktatorem. Przeżywam rozkosz, socjalistyczną ekstazę. Moim mein kampf jest…

Jak podkreślił sąd, prokurator „nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że działanie oskarżonych było działaniem ukierunkowanym na zdeprecjonowanie symbolu państwowego”. Dodał, że Darskiemu i dwóch innym oskarżonym nie można też udowodnić, że mieli znieważyć godło polskie w sposób celowy i intencjonalny.

Sąd zaznaczył, że plakat wpisywał się w symbolikę zespołów blackmetalowych i deathmetalowych, do których zalicza się Behemoth oraz był kierowany do określonej grupy odbiorców, fanów grupy jako element ich „tożsamości muzycznej”. „Nie sposób dopatrywać się więc w działaniu oskarżonych chęci ubliżania, obrażania, lżenia, wyszydzania, upokarzania, ośmieszania, czy wreszcie zachowania dobitnie, demonstracyjnie podkreślającego pogardę dla znaku państwowego. Nie taki bowiem był zamiar i cel ich działania” – uznał sąd.

Wyrok nie jest prawomocny.

Muzyka ani jego obrońcy nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku.

Prokurator Michał Kroplewski zapowiedział, że po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia wyroku prokuratura prawdopodobnie złoży od niego apelację. „W mojej ocenie zebrano materiał dowodowy, który wskazywał, że godło Polski zostało znieważone” – powiedział dziennikarzom.

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

„Nergal” miał sprawę sądową za to, że w 2007 r., podczas koncertu w Gdyni, podarł Biblię. Kartki podartego Pisma Świętego Adam Darski rozrzucił wśród publiczności, mówiąc m.in.: „Żryjcie to g…o!”. Nazwał też Biblię „kłamliwą księgą”, a Kościół katolicki – „największą zbrodniczą sektą”. Kartki spalili później fani zespołu. W lutym 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający „Nergala” od zarzutu obrazy uczuć religijnych.(PAP)

8 KOMENTARZE

  1. Przecież TO jest nienormalne! Żeby taki SATANISTA szargał sobie bezkarnie najważniejszymi wartościami w kraju! Dlaczego nie ma bata na takich skurwieli?!

  2. Lewactwo jakimś dziwnym trafem nigdy nie protestuje przeciwko ZUSom i Urzędom Skarbowym, widocznie system grabieży jest im bardzo bliski i przyjazny jak na systemowe lewactwo przystało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here