Niesamowite znalezisko 13-latka! Trafił na trop wielkiego skarbu sprzed tysiąca lat

źródło: Fakt/screen

„Luca Malaszniczenko będzie miał się czym chwalić przed kolegami. 13-latek i jego nauczyciel – Rene Schoen odkryli skarb, pochodzący z czasów Wikingów. Zaczęło się od jednej, srebrnej monety, którą odnaleźli niedaleko Schaprode na wyspie Rugia” – podał „Fakt”. Kiedy na miejsce przybyli archeolodzy okazało się, że gleba skrywa tam znacznie więcej kosztowności. 

W styczniu br. 13-letni Luca Malaszniczenko i jego nauczyciel Rene Schoen podjęli się przeszukania terenu w Schaprode na wyspie Rugia (Niemcy). Szybko okazało się, że wybór miejsca prac dokonany przez archeologów amatorów był niezwykle trafiony.

Z początku myśleli, że przedmiot jaki odnaleźli to kawałek aluminium. Później zaczęli podejrzewać, że może to być coś cennego. Postanowili skonsultować się ze specjalistami, którzy stwierdzili, że to srebrna moneta pochodząca sprzed ponad tysiąca lat!

Prawdopodobnie była w obiegu za panowania króla Haralda Sinozębego (Harald Bluetooth), który panował w latach 958-986.

Na pole w pobliżu Schaprode szybko ściągnęły tłumy archeologów. Przekopanych został ok. 400 m kw. ziemi. Okazało się, że znalezisko 13-latka było przystawką tego co zostało wykopane w ubiegły weekend. Poszukiwacze natrafili na około sześciuset cennych monet, naszyjniki, perły, broszki i pierścienie.

To odkrycie jest największym – jeśli chodzi o monety Sinozębego – w południowym regionie Morza Bałtyckiego. Dlatego ma ono tak ogromne znaczenie – mówił dla niemieckiej agencji informacyjnej DPA archeolog Michael Schirren.

Zobacz: Sprzeczne informacje z Syrii. Nalot izraelskiego lotnictwa czy fałszywy alarm?

Źródło: „Fakt”

3 KOMENTARZE

  1. „Haralda Sinozębego (Harald Bluetooth)”. Zawsze to lepiej niż za czasów Kazimierza Wielkiego (Kazimierz The Great).
    Jaki jest sens podawania angielskiej wersji przydomka króla skandynawskiego w polskim tekście? Żeby błysnąć pochodzeniem nazwy protokołu komunikacyjnego?

  2. Dokładnie To jest łóp Wenedów czyli albo oddają go Nam albo Naszym w byłym NRD. Jeśli udowodnią że posługują sie jakimś zrosumiałym jęsykiem Polskmi rosyjskim Biłoruskim lub Czeskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here