Tylko u nas. Wideo. Magdalena Ogórek o grabieży polskich zabytków przez Niemców i o współczesnych pogrobowcach nazistów

Magdalena Ogórek. Foto: PAP/Marcin Kmieciński
Magdalena Ogórek. Foto: PAP/Marcin Kmieciński

Podczas warszawskich targów książek katolickich w sali zamku królewskiego z czytelnikami spotkała się dr Magdalena Górek, autorka książki „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków”.

Praca Magdaleny Ogórek to reportaż o zaplanowanym przed wojną i przeprowadzonym w czasie wojny przez Niemców rabunku zabytków z ziem polskich (z kolekcji państwowych i prywatnych), historia jednego z największych niemieckich złodziejów, i tego jak wzbogacone na rabunku rodziny dygnitarzy nazistowskich nie dość, że nie oddają zrabowanego mienia to czczą nazistowską przeszłość Niemiec i swoich przodków.

Głównym bohaterem książki jest Otto von Wächter, austriacki generał SS, przyjaciel Himmlera, współpracownik Hansa Franka w okupowanym Krakowie, koneser sztuki, który powiększa swoje kolekcje o dzieła złupione w Krakowie, a później o trofea ze Lwowa, dokąd przenosi się, by założyć ukraińską dywizję „SS-Galizien”. Zbrodniarz, który po klęsce Niemiec, używając fałszywych dokumentów, dzięki watykańskiemu dostojnikowi zyskał pomoc organizacji wspierającej przerzut nazistów z Europy do Ameryki Południowej.

Praca Magdaleny Ogórek oparta jest nie tylko na informacjach zyskanych od rodziny nazistowskiego zbrodniarza, ale także na podstawie akt z CIA i archiwów Watykanu.

Magdalena Ogórek według informacji od 2002 do 2003 pracowała ona w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego w Biurze Integracji Europejskiej, od 2004 do 2005 w Centrum Informacji Rządowej Kancelarii Premiera za czasów premiera Leszka Millera, w 2004 roku jako specjalistka do spraw integracji europejskiej w Departamencie Unii Europejskiej i Współpracy Narodowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, od 2004 do 2006 jako specjalistka w Departamencie Prasowym MSWiA, w 2005 jako rzecznik prasowy Europejskiej Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych w zakresie poprawy bezpieczeństwa w Europie, od 2008 do 2009 jako specjalista do spraw polityki medialnej w Radzie Krajowej SLD, od 2009 do 2010 jako asystentką Przewodniczącego SLD Grzegorza Napieralskiego – przez trzy lata była szefową gabinetu politycznego Grzegorza Napieralskiego.

Magdalena Ogórek jest doktorem nauk humanistycznych. Tematem jej pracy doktorskiej były procesy „heretyków na Śląsku i Morawach w średniowieczu”. Magistrem historii Uniwersytetu Opolskie Magdalena Ogórek została w 2002 roku. Rok później ukończyła studia podyplomowe na kierunku Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a w 2005 r. europeistykę w European Institute of Public Administration w Maastricht. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Opolskim w 2009 roku. Pracowała jako adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych w Wyższej Szkole Cła i Logistyki w Warszawie.

Magdalena Ogórek jest autorką książek: „Beginki i waldensi na Śląsku i Morawach do końca XIV w.”, „Templariusze w Polsce – fakty i mity”, „Echa z przesłuchań waldensów”, „Świdniccy heretycy 1315”, „Dobre prawo” a także artykułów „Templariusze – dwóch jeźdźców na jednym koniu” i „Idea integracji europejskiej od starożytności do Kongresu Wiedeńskiego”.

Magdalena Ogórek występowała w serialach: „Na dobre i na złe” – gdzie od 2002 do 2014 roku w wielu odcinkach grała pielęgniarkę Magdę, „Na sygnale” – gdzie w 2014 roku znów zagrała pielęgniarkę Magdę, „Czego boją się faceci, czyli seks w mniejszym mieście” – gdzie w 2003 roku zagrała biegaczkę, oraz w serialu „Lokatorzy” – gdzie w 2002 roku zagrała sekretarkę Rysia. Magdalena Ogórek wystąpiła także w kilku filmach: „Los Chłopacos” – gdzie w 2003 roku zagrała reporterkę, „Pokaż kotku co masz w środku” – gdzie wcieliła się w rolę ekspedientki na stacji benzynowej, natomiast w obrazie „Koktajl” z 2011 r. zagrała pracownicę biura. Dzięki grze w serialach miała pieniądze na skończenie studiów.

W czasie gdy kandydowała z ramienia SLD na urząd prezydenta deklarowała, że chce: zmniejszyć bezrobocie, zatrzymać emigracje młodych z Polski, zreformować dziś szkodzące obywatelom polskie prawo, zmniejszyć podatki, w tym i CIT – by rozwijać polską gospodarkę i zlikwidować bezrobocie, wprowadzić kwotę wolną od podatków w wysokości 20.000 złotych, opodatkować koncerny do tej pory nie płacące podatków w Polsce, zlikwidować bariery dla młodych chcących prowadzić działalność gospodarczą, ograniczyć umowy śmieciowe, doprowadzić do tego by administracja służyła obywatelom i była przyjazna, oraz rozstrzygać ważne dla Polaków kwestie w referendach.

Dziś Magdalena Ogórek jest dziennikarką TVP Info i Polskiego Radia 24. W 2017 r. dzięki jej staraniom powróciły do Krakowa trzy obiekty muzealne, wywiezione przez rodzinę Wächterów podczas II wojny światowej.

Magdalena Ogórek o grabieży polskich zabytków przez Niemców i o współczesnych pogrobowcach nazistów

Jan Bodakowski

Magdalena Ogórek

O Magdalenie Ogórek pisaliśmy w
Magda Ogórek na tropie sensacji. Ponure tajemnice rodu zbrodniarza wojennego i rabusia polskich dzieł sztuki