Gigantyczne zadłużenie Polaków. Żyjemy na kredyt i ponad stan

Świnka-skarbonka, zdj. poglądowe
Świnka-skarbonka, zdj. poglądowe/foto: pixabay
Reklama / Advertisement

Tylko w ciągu czterech ostatnich lat zadłużenie Polaków wzrosło trzykrotnie. Jak wyliczył KRD, osoby w wieku pomiędzy 36 a 59 rokiem życia mają do oddania 28,5 mld zł. Wszystko ze względu na ciągły wzrost konsumpcji i zakupy na kredyt. No cóż, zadłużony na ponad 5 bln rząd Morawieckiego nie jest najlepszym przykładem.

Według pracowników Krajowego Rejestru Długów zadłużaniu się Polaków sprzyja przede wszystkim życie ponad stan i nadmiar kredytów, jakie zaciągamy w bankach. Wielu ludzi nie jest potem w stanie regulować swoich zobowiązań.

W ten sposób wpadają w spiralę zadłużenia, z której bardzo ciężko wyjść. Rekordzista na liście KRD ma do oddania aż 45,3 mln zł. Najbardziej zadłużona kobieta, która mieszka na Mazowszu, zalega ze spłatą 10,1 mln zł.

ZOBACZ: Obrońcy Europy blokują granicę Francji i Włoch. Protestują przeciwko masowej imigracji

Oczywiście są to przypadki ekstremalne. Średnie zadłużenie ponad 855 tys. osób wynosi 21,9 tys. zł. Starsi Polacy wieku 50-59 częściej zalegają głównie z czynszami, opłatami za prąd, wodę i gaz. Młodsi w wieku 36-49 lat mają więcej długów za telefon, Internet i telewizję.

Największym problemem jest podejście +nie stać nas, ale musimy to mieć+. Do tego nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Niespodziewana strata pracy, rozwód skutkujący trudną sytuacją mieszkaniową, nieuczciwi kontrahenci, którzy przyczyniają się do problemów finansowych rodzinnej firmy. Nagle okazuje się, że nie ma z czego spłacać pożyczek, które ma niemal każdy w tym wieku – przyznał prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Według informacji firm windykacyjnych Polacy często zadłużają się, by kupić najnowszy sprzęt elektroniczny np. iPhone’y. Nie spłacają debetu z kart kredytowych, kredytów gotówkowych, ubezpieczeń OC, rat za sprzęt elektroniczny, RTV i AGD, pożyczek-chwilówek i abonamentów telefonicznych.

Rząd przykładem nie świeci, a właściwie jest odbiciem części Polskiego społeczeństwa. Ostatnie dane GUS ujawniły, że państwo jest zadłużone na pond 5 bln zł.

PRZECZYTAJ: Prawdziwe zadłużenie polskiego państwa ujawnione. Jest gigantyczne!

Źródło: PAP/nczas.com

Reklama / Advertisement