Sommer: lekcje z konferencji Prawicy Wolnościowej. Kto był a kogo… nie było? Czyli najnowszy wstępniak z „NCz!”

Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kukiz, Grzegorz Braun, Tomasz Sommer, Stanisław Michalkiewicz, Rafał Ziemkiewicz
Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kukiz, Grzegorz Braun, Tomasz Sommer, Stanisław Michalkiewicz, Rafał Ziemkiewicz

Wygląda na to, że Paweł Kukiz, który na naszą konferencję nie przybył, mimo że wiele tygodni wcześniej zapowiedział i potwierdził swoją obecność, ma zamiar iść w stronę upartyjnienia czy quazi-upartyjnienia swojego Ruchu. Co oczywiście ustawia Ruch na kursie kolizyjnym z Partią Wolność.

Efektem tego stanu rzeczy będzie zapewne to, że w wyborach samorządowych obie organizacje malowniczo polegną. Ostatnie zmiany w ordynacji wyborczej sprawiły bowiem, że realny próg wyborczy oscyluje w okolicach 10-12 proc. i nawet gdyby obie organizacje połączyły siły, to i tak nie mogły by być pewne jego przekroczenia. W obecnej zaś sytuacji wydaje się to po prostu niemożliwe. Oczywiście podobna sytuacja ma miejsce z wyborami na prezydentów miast – przykładowo w Krakowie jeden z sondaży wykazał, że Konrad Berkowicz z Wolności ma szanse na 3 proc. poparcia a kandydatka Ruchu Kukiz 2015 na 7 proc. – czyli, że w praktyce żaden z ugrupowań nie ma szansy na nic.

Czytaj też: Wolność 5 proc.! PO połączone z .N dogania PiS. Nowy sondaż komentuje Tomasz Sommer

Podczas naszej Konferencji prezes JKM podkreślił, że liczy za to na bardzo dobry wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szczerze powiedziawszy wątpię, aby tak się stało – partie Korwina w tych wyborach z reguły osiągały gorszy wynik niż w wyborach parlamentarnych – i tylko poprzednie wybory były wyjątkiem od tego trendu. Wtedy jednak Kongres Nowej Prawicy był jedynym ugrupowaniem antysystemowym i z tego powodu zebrał premię, która zaowocowała wprowadzeniem czterech europosłów. Niestety, z wyjątkiem JKM, który w europarlamencie dwoił się i troił, pozostali eurodeputowani kompletnie zawiedli pokładane w nich nadzieje. Nie widzę więc żadnych powodów, dla których i tym razem poparcie dla partii Korwin-Mikkego ma jakoś szczególnie odbiegać od ogólnego trendu. A trend ten wskazuje, że proporcja rozkładu głosów pomiędzy Ruchem Kukiza a Partią Wolność od czasu wyborów parlamentarnych, jeśli się w ogóle zmieniła – to na niekorzyść Wolności.
Oczywiście na polu walki może się pojawić jakaś nowa organizacja konserwatywno-liberalna, coś a la jeszcze bardziej nowoczesna, a za to nielewacka Nowoczesna, która z jednej strony będzie liczyć na efekt świeżości, a z drugiej będzie się starała w niekontrowersyjny i nieobciążony sposób zaistnieć na rosnącej fali sprzeciwu wobec nasilającego się etatyzmu i socjalizmu wprowadzanemu przez PiS. Miejsce ewidentnie jest – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, co wypunktował na naszej konferencji prezes JKM – że posłowie Ruchu Kukiza są jednak w większości socjalistyczni i zapewne ich dobór w kolejnej kadencji nie będzie już taki spontaniczny i wolnościowy jak w obecnej, co umożliwiło wprowadzenie do sejmu kilku wolnościowców i narodowców.
Kolejna nasza konferencja odbędzie 24-25 listopada w Warszawie, już po wyborach samorządowych. Być może nastroje liderów ruchu wolnościowego, bo zebranym laniu wyborczym, będą bardziej kompromisowe.
Jak będzie zobaczymy. W każdym razie wydaje się, że PiS wszedł na trend lekko schodzący. Choć zapewne kolejne wybory jeszcze wygra, to jest bez szans na samodzielne rządy. No chyba, że liderzy ugrupowań antysystemowych uprą się, by je im za wszelką cenę zapewnić.

Czytaj też: Rafał Ziemkiewicz: niech się śmieją z rozdrobnienia prawicy wolnościowej. Niesiołowski też się śmiał z protopisowskiego planktonu

13 KOMENTARZE

 1. Miejmy nadzieję, że nie szykuje się Pan do żadnego „projektu” z p. Ziemkiewiczem (jako wolnościowiec jest raczej mało wiarygodny, delikatnie mówiąc), czy naprawdę brakuje młodych ludzi, którzy mają coś do powiedzenia??? a wynik jest jaki jest, ale to również Pana wina, zamiast wykorzystać swoje portale do przekazania ciekawych treści, z wolnościowej perspektywy, zrobił Pan z nich, jakiś informacyjny ściek, ostatnio było tu coś o chłopcu z ogonem, więc czego się Pan spodziewa!? Europosłowie niczego nie zrobili, bo nic zrobić nie mogli, to znaczy zrobili wiele, ale, co pokazał choćby p. Sośnierz w swoim materiale na temat głosowań w EP, to burdel na kółkach.

 2. Sommer, walnij się w pierś i przeproś za to co zrobiłeś z portalem wolność i ncz.
  Wywal Bodakowskiego i podobnych mu „talentów” i weź się do roboty.
  Sympatycy wtedy poprą finansowo. Na razie, nie widzę sensu finansowania przedruków z pudelka.

  • Co racja to racja. A błędy ortograficzne aż w oczy kolą. Wszyscy ‚redaktorzy’ je popełniający nie powinni się tu nigdy pojawić.

  • Brawo panie Krzysztofie.
   Klania sie Archer, stary druch z portalu NCz, ktorego ta kanalia – Sommer – zabanowala. Bo nie chcialem spijac z korwinowego dziobka ani powtrzac glupot wyssanych z jego placa.
   Taka to wlnosc.
   Mala poprawka: gdyby Sommer chcial powywalac wszystkie „talenty” to musialby zaczac od siebie. Tego raczej nie bedzie wiec szkoda naszej pisaniny.

 3. Kukizek po raz kolejny zrobił Pana Sommera w ch…, a ten dalej zaprasza tę bezpieczniacką zarazę robiącą dobrze PiSbolszewii na konferencje – Palikota Pan odśwież następnym razem, też „antysystemowy” jak ta zgraja debili związkowych od Pawełka 😛

 4. Partie polityczną, która ma dostać się do sejmu buduje się inaczej. 1. Trzeba stworzyć lidera. Potem zyskać przychylność odpowiednich służb. Pomyśleć o programie, w kontekście elektoratu. Zbudować strategie. Zorganizować budżety. Ludzi od czarnej roboty, ludzi od wizerunku. PROFESJONALNIE znaczy się.

  • A kiedy leader juz jest (oczywiscie JKM), jest tez program, przychylnosc sluzb, troche pieniedzy, kupa ludzi zdeterminowanych do czarnej roboty, zblizaja sie wybory, notowania sa jakie takie, kampania w toku… to wychodzi ow leader i oswiadcza ze:
   – Pilsudski byl gorszy od Hitlera
   – kobiety sa glupsze od mezcyzn
   – kult Czarnej Madonny jest poganski
   – kobietom nalezy odebrac prawa wyborcze
   – kobieta przesiaka pogladamimezczyzne z ktorym sypia
   – …

   I cala robota idzie w szmaty.

   • Jak zwykle manipulacja wypowiedziami JKM.JKM nie przepada za Piłsudskim,to fakt.Kobiety są średnio mniej inteligentne od mężczyzn,ale JKM powiedział,że są często mądrzejsze.Jeżeli JKM jest przeciwnikiem demokracji i praw wyborczych,to dotyczy to także mężczyzn.Ja osobiście kładę lachę na prawa wyborcze i wisi mi demokracja.Najnowsze badania potwierdzają tezę JKM o przenoszeniu przez plemniki pewnych cech kobietom sypiającym ze swoim mężczyzną.A co do kultu Czarnej Madonny,kogo to obchodzi czy jest pogański czy nie jest?A podatki za Hitlera były faktycznie niższe.I co?Oznacza to,że JKM wolałby Hitlera?Typowe pierdolenie bezmózgowców.JKM jest np.przeciwnikiem aborcji,a Hitler ją wprowadzał( tak jak Piłsudski w Polsce).To z tego wniosek,że wszyscy politycy,którzy są za aborcją są też zwolennikami Hitlera.Dlaczego nie napiszesz tego o tych wszystkich debilach z Nowoczesnej,PO,Razem i innych zasrańcach?

 5. Dogadać się z narodowcami. Na krytyce polityki zagranicznej w stosunku do Izraela czy Ukrainy to będzie raczej mocny temat. A jakoś nie widać, by Wolność robiła coś w tym temacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here