„Dzień wielkiego wstydu” – krwawy bilans wydarzeń w Strefie Gazy [FOTO]

Starcia w Strefie Gazy
Starcia w Strefie Gazy/foto: Twitter

Izraelski reżim morduje licznych Palestyńczyków z zimną krwią podczas ich protestów w największym na świecie więzieniu pod gołym niebem – napisał szef irańskiego MSZ. Oczy całego świata skupiły się na Strefie Gazy, gdzie od rana trwają niezwykle krwawe starcia. Waszyngton świętuje otwarcie nowej ambasady w Jerozolimie.

Do tej pory w starciach na granicy Strefy Gazy zginęło 55 osób, ponad 2400 zostało rannych. Według danych palestyńskiego resortu zdrowia 1204 osoby zostały postrzelone, a ok. 1200 doznało innych obrażeń, w tym w wyniku kontaktu z gazem łzawiącym; 116 rannych jest w stanie ciężkim lub krytycznym.

Tel Awiw twierdzi, że działa w samoobronie. Terrorystyczna organizacja Hamas deklaruje, że zamierza zniszczyć Izrael i wysyła tysiące ludzi, by przerywali ogrodzenie graniczne dla osiągnięcia tego celu. Będziemy nadal zdecydowanie działać na rzecz ochrony naszej suwerenności i naszych obywateli – oświadczył premier Netanjahu.

ZOBACZ: Niemiecka cenzura zawita do Polski? Berlin chce ścigać „antysemityzm” w sieci za granicą

Powodem zaostrzenia sytuacji stało się oficjalne otwarcie amerykańskiej ambasady w Jerozolimie, która jest traktowana przez muzułmanów, jako święte miejsce. Do tej pory, ze względu na konflikty religijne, misje dyplomatyczne rezydowały w Tel Awiwie. Przeniesienie amerykańskiej placówki oznacza, że Waszyngton uznał de facto Jerozolimę za stolicę Izraela i poprał Żydowskie roszczenia do tego miasta.

Co więcej 14 maja przypada rocznica proklamowania państwa Izrael. Już wcześniej przewidywano, że właśnie tego dnia dojdzie do największych i najkrwawszych starć. Dla Palestyńczyków powstanie Izraela to jedna z największych tragedii i klęsk w historii.

Krwawe wydarzenia w Gazie spowodowały reakcję wielu państw. Wielka Brytania wyraziła swoje zaniepokojenie. Francja i Niemcy wezwały Izrael do powściągnięcia agresywnych działań. Państwa muzułmańskie zareagowały znacznie ostrzej.

Syria oświadczyła, że: jak najmocniej potępia brutalną masakrę. Turcja zaatakowała USA. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył z kolei, że USA utraciło swoją rolę kluczowego pośrednika w rozmowach dotyczących spraw na Bliskim Wschodzie.

Śmierć Palestyńczyków protestujących przeciwko przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy powinna być ostrzeżeniem dla innych państw, które rozważają podobny ruch – oznajmił sekretarz generalny Ligi Państw Arabskich Ahmed Abul-Gheit.

Kuwejt złożył wniosek o nadzwyczajne zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Palestyńczyków poprała również Arabia Saudyjska. Iran, który w ostatnim czasie znajduję się ostrym konflikcie z Izraelem, także przyłączył się do oskarżeń.

Sytuacja w Strefie Gazy nie była tak zła od wielu lat. Poniedziałkowe rozruchy są tylko częścią trwających już od kilkunastu dni protestów. Przypuszcza się, że może dojść do dalszej eskalacji.

Źródło: PAP/wolnosc24.pl

12 KOMENTARZE

 1. czegóż innego można spodziewać się od pseudoprawicowej polskojęzycznej prasy, jak nie tytułu i rozpoczęcia artykułu od…. cytatów Irańskich terrorystów
  nie ma jak zohydzić ludziom obronę granicy państwa – towarzysze i oficerowie prowadzący z Moskwy tylko na to czekają
  ps. może jakieś artykuły o polskiej okupacji Przemyśla Wrocławia i Gdańska od 45 roku

   • jakiego innego „komentarza” można spodziewać się od polskojęzycznego pseudoprawicowca

  • Przepraszam bardzo, a gdzie Izrael ma swoje granice ? Bo niejednokrotnie się o nich mówi, ale gdzie one dokładnie są nie wiadomo.

   • to się doucz – poczytaj dokumenty prawa międzynarodowego, zamiast lewackiego islamistycznego bełkotu Hamasu o „okupacji”

  • Na razie mordują tylko „niewinni” Żydzi. Nie widzę również ani jednego Żyda zabitego przez „Irańskiego terrorystę”. Coś Ci się chyba pomyliło/

   • żołnierz nie musi czekać, aż mu zabiją kolegów, czy rodzinę !!! jeśli ma obowiązek ochrony granicy, zabija każdego atakującego jego kraj,
    ale żeby to zrozumieć, trzeba wyzbyć się lewackiego bełkotu z głowy o „okupantach” i „mordercach”

 2. Ochrona granic zagarnietych!! Izrael to sztuczny twór ulokowany w tamtym rejonie dla nieustanego podsycania konfliktu ze światem arabskim.

   • Przestań pierdolić żydowski zasrańcu i popatrz na proporcje sił.Może napiszesz coś jak powstał ten twój ukochany Izrael.Cały świat mówi o terenach okupowanych przez „małe gówniane państewko”,a ty zaprzeczasz.Może zaprzeczysz,że Palestyńczycy to też Semici?Lepiej uzbrojeni Semici zabijają prawie nie uzbrojonych Semitów.To dopiero antysemityzm.Żydy to zwykli mordercy.

   • Mozna Zydow nie lubic, ale cala Europa powinna sie od nich uczyc jak trzymac wroga na dystans. Ja tez nie jestem ich fanem, jednak w przeciwienstwie do innych forumowiczow nie zamierzam z tego powodu popierac muzulmanskiej inwazji, gdzie kolwiek by miala miejsce. Pieprzyc ich wszystkich! Niech sie nawzajem rezaja, ja sie tylko przygladam i smieje.

 3. Nie macie jakiegoś polonisty w redakcji? Albo do pensji dołóżcie słownik ortograficzny. „Żydowskie” powinno być z małej litery, bo to przymiotnik. „Iran, który znajduję się…” – kolejny ort. Literówki i stylistykę pominę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here