Błyskawiczna decyzja Sądu Najwyższego. Zapadł wyrok w sprawie Tomasza Komendy

Tomasz-Komenda_podejrzany_zabójstwo_gwałt_niewinny
Foto: Tomasz Komenda, PAP/Tomasz Gzell

Sąd Najwyższy uniewinnił w środę Tomasza Komendę, skazanego prawomocnie w 2004 r. na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat.

Wniosek o wznowienie postępowania ws. mężczyzny do SN złożyła prokuratura, która uznała, że nie popełnił on tej zbrodni. W środę przed południem – na niejawnym posiedzeniu – SN rozpoznał ten wniosek.

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, jeśli zapadnie ewentualna decyzja o wznowieniu postępowania, to „sąd uchyla zaskarżone orzeczenie i przekazuje sprawę właściwemu sądowi do ponownego rozpoznania”. „Uchylając zaskarżone orzeczenie, sąd może wyrokiem uniewinnić oskarżonego, jeżeli nowe fakty lub dowody wskazują na to, że orzeczenie to jest oczywiście niesłuszne, albo też postępowanie umorzyć” – głosi jednak także Kpk.

Jak informował po posiedzeniu obrońca Komendy mec. Zbigniew Ćwiąkalski, o uniewinnienie przed SN zawnioskował zarówno on, jak i prokuratura.

Komendę skazano prawomocnie za zabójstwo, do którego doszło 31 grudnia 1996 r. Odsiadywał on wyrok 25 lat więzienia w Zakładzie Karnym w Strzelinie. W marcu został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność po 18 latach pozbawienia wolności. Według prokuratury – która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie, mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany.

Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą Komendy do ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego zwrócili się w zeszłym roku rodzice ofiary – Małgorzaty K. Śledztwo zostało wznowione w 2017 r., a prokuratura poinformowała, że w sprawie zbrodni zatrzymano Ireneusza M. Prokurator przedstawił mu zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastoletniej Małgorzaty K. Od tego czas M. przebywa w areszcie.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie dotyczące zabójstwa i zgwałcenia Małgorzaty K. prowadzi natomiast Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Zobacz: Tomasz Komenda ma piękne marzenie. Zrealizuje je jak będzie zupełnie wolny

Źródło: PAP

3 KOMENTARZE

    • Sprawą p. Komendy zajmował się 10 lat temu prokurator Biernat (doszukał się braku dowodów) i automatycznie odsunęli go od sprawy zastraszając jego, żeby się nie próbował za to brać. Ktoś z układu w tym morderstwie jest porządnie umoczony. To czerwona, komunistyczna klika. Czerwone sądy, czerwone prokuratury.

  1. Panie Komenda zycze Panu tyle szczęścia pięknych chwil i Uśmiechu ze nie uniesie Pan tego 🌹👍 i niech dalej się Pan modli do papieża aby sprawiedliwość dosiegla wszystkich którzy zwatpili w Pana niewinność! !!!!!!👍🌹żyj teraz pełna para …..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here