Przerażające odkrycie naukowców! To może unicestwić życie na Ziemi

źródło: youtube

Supernowa sprzed 2,5 do 8 milionów lat, mogła spowodować masowe wymieranie na naszej planecie. Naukowcy ustalili, że gigantyczna eksplozja prawdopodobnie uszkodziła warstwę ozonową. Podobne wydarzenie może doprowadzić do unicestwienia życia na Ziemi.

Uważa się, że supernowa miała miejsce w odległości od 163 do 326 lat świetlnych od Ziemi. W takich przypadkach szkodliwe promieniowanie jonizujące może wysterylizować pobliskie planety.

Astrofizyk z Washburn University w Kansas Brian Thomas zbadał promienie kosmiczne od supernowych, które przedostawało się przez atmosferę, aby zrozumieć ich wpływ na organizmy żywe.

„Interesuje nas, w jaki sposób eksplodujące gwiazdy wpływają na życie na Ziemi, i okazało się, że kilka milionów lat temu nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu gatunków, które żyły w tym czasie. To może mieć związek z supernową” – twierdzi Thomas.

W tym czasie zapisy geologiczne wskazują na podwyższone globalne stężenie żelaza, które jest radioaktywnym izotopem wytwarzanym podczas supernowej. Nastąpiła zmiana w liczebności gatunków w okresie plioceńsko-plejstoceńskim. Nie doszło do masowych wyginięć, ale ogólnie rzecz biorąc nastąpiło wymieranie.

Thomas wykorzystał globalne modele klimatyczne, najnowsze modele chemii atmosferycznej i transfer radiacyjny (propagacja promieniowania przez warstwy atmosfery), aby zbadać i lepiej zrozumieć, w jaki sposób strumień kosmicznych promieni z supernowych zmieniłby warstwę ozonową Ziemi.

Naukowiec powiedział magazynowi „Astrobiology Magazine”, że supernowa nie zbija natychmiast, lecz proces jest bardziej złożony. Skutki gigantycznej eksplozji międzygalaktycznej działają jak rodzaj sita, powoduje ono docieranie kosmicznych promieni i „radioaktywnych żelaznych opadów” przez setki tysięcy lat. Spadek poziomu ozonu może stanowić problem dla życia na powierzchni danej planety.

Zapytany, czy pobliskie supernowe zagrażają Ziemi, Thomas nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma jednak wątpliwości, że pobliskie supernowe mają wspływ na naszą biosferę.

Zobacz: Niemcy w szoku. Bo kardynał powiedział im prawdę: Homofobia to bzdura i narzędzie totalitaryzmu

Źródło: „Daily Express”

4 KOMENTARZE

  1. Pseudonaukowy bełkot. Nie wie jak daleko była, nie wie kiedy konkretnie skutki dotarły do nas, ale wie że powodowała wymieranie gatunków. A fakt, że w tym czasie nastąpiło zdecydowane oziębienie klimatu, aż do epoki lodowcowej, to pewnie na to wymieranie nie miał wpływu.

    Redakcjo, po raz kolejny proszę – jesteście portalem wolnościowym a nie plotkarskim!

  2. Nie jest to żadne odkrycie tylko hipoteza naukowa, a ta może być prawdziwa, gdy jest wielokrotnie potwierdzona doświadczalnie lub fałszywa gdy choćby jedno doświadczenie jej zaprzeczy.
    Na tym polega nauka.

  3. Wydarzyć się może śmiercią powolną przez promieniowanie i zmianę atmosfery. To ja już wolę śmierć natychmiastową przez dżety z czarnych dziur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here