Sensacyjne doniesienia pracowników NASA. Na Marsie istniało życie?!

W czwartek wieczorem czasu polskiego, naukowcy z NASA ogłosili informację o przełomowym odkryciu dokonanym przez łazik ‚Curiosity’. Zebrane informacje mogą świadczyć o tym, że na Czerwonej Planecie mogło istnieć życie.

Bezzałogowy łazik Curiosity, który od 2012 roku bada powierzchnię Marsa, natrafił na trzy różne rodzaje cząsteczek organicznych. Odkrycia dokonał, wwiercając się na głębokość pięciu centymetrów w skały osadowe ulokowane w kraterze Gale, gdzie dawniej znajdowało się starożytne jezioro zawierające składniki niezbędne do utrzymania życia.

Zdaniem badaczy w czasach gdy Mars był cieplejszą i wilgotniejszą planetą, krater był wypełniony wodą. Skały, z których łazik pobrał próbki to, skały osadowe będące scementowanym mułem. Badacze oszacowali ich wiek na około 3,5 miliarda lat.

Przedstawiciele NASA podkreślili jednak, że intrygujące znalezisko nie jest jednoznaczne z odnalezieniem życia na Marsie a związki odnalezione przez Curiosity można brać za zaledwie ‚cegiełki życia’.

Podczas czwartkowej konferencji NASA poinformowała także o innym odkryciu dokonanym przez łazik Curiosity. Mowa o sezonowych wahaniach zawartości metanu w atmosferze planety. Około 95 % metanu w ziemskiej atmosferze pochodzi z aktywności biologicznej. Jednak badacze z NASA zastrzegają, że jest stanowczo wcześnie, by móc stwierdzić, czy metan na Marsie jest powiązany z życiem. Źródłem dokonanych odkryć może być: życie, meteoryty, procesy geologiczne.

Metan zapewne znajduje się pod powierzchnią planety, a zmiany pór roku na Marsie powodują wydostawanie się gazu na powierzchnię. Jednocześnie naukowcy podkreślają, że pradawne środowisko na Marsie mogło być przyjaznym dla życia, co nie oznacza, że życie tam istniało.

Zobacz także: CNN i NASA na celowniku terrorystów ISIS! Właśnie wypuścili ostrzegawczy PLAKAT

Źródło: polskatimes.pl/wolnosc24.pl

1 KOMENTARZ

  1. ale wiecie, ze takich molekul jest mnostwo. nawet metanu, alkoholu czy aminokwasow sa cale galaktyki. razem z nimi jest tez mnostwo smieci, trucizn i innych elementow.
    to po prostu nic nie znaczy
    zero , null

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here