Trump: „Dziękuję przewodniczącemu Kimowi, nasz dzień przeszedł do historii!”

Donalda Trumpa i Kim Dzong Un/ PAP: KEVIN LIM / THE STRAITS TIMES /

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odnosząc się do spotkania z Kim Dzong Unem, napisał na Twitterze: „Świat zrobił duży krok wstecz przed potencjalną katastrofą nuklearną. Koniec z wystrzeliwaniem rakiet, z próbami jądrowymi i badaniami!”

„Zakładnicy wracają do domu z rodzinami. Dziękuję przewodniczącemu Kimowi, nasz dzień przeszedł do historii!”

Czytaj też: Polski wiceminister twardo przeciw gazociągowi Nord Stream 2. Czy to wystarczy by przekonać eurourzędasów?

Po godzinie od opublikowania, tweet został „polubiony” przez 53 tys. użytkowników Twittera.

Po historycznym szczycie w Singapurze Trump i Kim podpisali we wtorek wspólne oświadczenie, w którym Kim zobowiązał się do starań o „całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a Trump – do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa.

W dokumencie nie sprecyzowano jednak, o jakie konkretnie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.

Obaj przywódcy zaprosili siebie wzajemnie do złożenia oficjalnych wizyt w swych krajach.

Prezydent USA wypowiedział się również o ćwiczeniach wojskowych USA i Korei Południowej
Donald Trump powiedział, że Stany Zjednoczone nie będą prowadzić wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej dopóki Korea Północna negocjuje w dobrej wierze w sprawie denuklearyzacji – podał Reuters w środę.

Prezydent Trump udzielił wywiadu w Singapurze dla Fox News Channel po spotkaniu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Zapytany, czy rozmawiali o podróży Kima do Stanów Zjednoczonych, Trump powiedział: „Myślę, że we właściwym czasie, on absolutnie przyjdzie do Białego Domu.”

„Pilne” jest, by Korea Płn. i USA powstrzymały wzajemne „irytujące i wrogie działania wojskowe” – podała agencja KCNA przytaczając słowa Kim Dzong Una wypowiedziane we wtorek podczas spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem – poinformował Reuters w środę.

Kim Dzong Un dodał, że Korea Północna i Stany Zjednoczone powinny zobowiązać się do unikania wzajemnego antagonizowania i podjąć instytucjonalne kroki prawne, by to zagwarantować.

Kim podkreślił potrzebę podjęcia praktycznych działań ze strony KRLD i USA, by kontynuować tematy poruszane podczas szczytu w Singapurze i dodał, że jeśli USA podejmą realne kroki w procesie budowania zaufania w stosunkach z Koreą Płn., Korea Płn. ze swej strony może kontynuować podejmowanie działań wykazujących jej dobrą wolę – podała północnokoreańska agencja KCNA.

W oświadczeniu KCNA podano także, że Trump obiecał wstrzymanie wspólnych manewrów wojsk USA i Korei Południowej.

Kim zaprosił prezydenta USA do złożenia wizyty w Korei Płn., a prezydent Trump zaprosił Kim Dzong Una do złożenia wizyty w USA – zaproszenia zostały przyjęte – poinformowała KCNA.

Czytaj też: [VIDEO] W Rosji wszystko jest możliwe. W słońcu roztopił się lexus

Źródło: PAP/NCzas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here