Mieszkasz tu od 20 lat i nic o nas nie wiesz? Do widzenia. Hiszpania odmówiła obywatelstwa imigrantce

sondaż_Czarnogóra_granica_imigranci_zasieki -na-granicy

Hiszpańskie władze odmówiły przyznania obywatelstwa marokańskiej imigrantce mieszkającej w Hiszpanii od ponad 20 lat, która nie potrafiła odpowiedzieć na pytania kwestionariusza, m.in. nie wiedziała nic na temat generała Franco ani kto napisał „Don Kichota”.

O odrzuceniu wniosku Marokanki zdecydował w poniedziałek sędzia, który domagał się wypełnienia przez nią kwestionariusza, aby poznać stopień integracji wnioskodawczyni ze społeczeństwem hiszpańskim, wiedzę o nim i znajomość języka.

W kwestionariuszu było m.in. pytanie o jej prawa i obowiązki jako Hiszpanki, proszono ją też o wymienienie nazwisk hiszpańskich pisarzy lub reżyserów filmowych, podanie autora słynnego barokowego obrazu „Las Meninas” („Panien dworskich” Diego Velazqueza z odbiciem pary królewskiej w lustrze) oraz głównych regionów autonomicznych kraju i świąt narodowych.

Sędzia orzekł, że imigrantka „mówi po hiszpańsku i rozumie język z wielką trudnością” pomimo czasu spędzonego w kraju i jest „niezdolna” do zrozumienia zadanych jej pytań dotyczących społeczeństwa i kultury Hiszpanii.

„Obywatelstwo hiszpańskie nadaje wyższy status i prawa w porównaniu z prawami wynikającymi z samego legalnego pobytu w Hiszpanii, dlatego do uzyskania ich wymagana jest lepsza adaptacja niż wymaga się od rezydentów obcokrajowców” – orzekł sąd. (PAP)

13 KOMENTARZE

  1. Siedzieć 20 lat i na tak durne pytania nie odpowiedzieć? No to można byłoby wypierniczyć ją od razu. Z tym obrazem to sam bym nie odpowiedział.

  2. 10 lat pobytu.egzamin dele z jexyka w instytucie cervantes na poziomie a2 trudny i egzamin ccse historii kultury hiszpanii-tyle ze jest skrypt ok 150 stron-do tego zestaw kilkuset pytan z odpowiedziami-wystsrczylo sie nauczyc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here