Wszyscy Ukraińcy otrzymali zadanie: „Wyrżnąć Lachów aż do siódmego pokolenia, nie wyłączając tych, którzy nie mówią po polsku”

Ludobójstwo na Wołyniu. Zbrodnia w Lipnikach. Foto: wikimedia
Ludobójstwo na Wołyniu. Zbrodnia w Lipnikach. Foto: wikimedia

W lipcu 1943 roku w wielu miejscowościach powiatu włodzimierskiego, kowelskiego i horochowskiego rozległ się krzyk: „Uciekajcie, mordują!”. Doszło na ich terenie do nieludzkich rzezi i zniszczenia. Ludność polska ginęła mordowana przy pomocy siekier, wideł, kos i młotków. Akcja ta była znakomicie przygotowana i zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach.

W powiecie włodzimierskim przed rozpoczęciem mordów rozpoczęła się koncentracja UPA w lasach zawidowskich: w rejonie Marysina, Dolinki Lachów oraz w rejonie Żdżarów, Litowieża i Grzybowicy. Na cztery dni przed akcją we wsiach ukraińskich odbyły się spotkania, podczas których uświadomiono miejscową ludność o konieczności wymordowania wszystkich Polaków.

Wszyscy Ukraińcy otrzymali hasło zadania: „Wyrżnąć Lachów aż do siódmego pokolenia, nie wyłączając tych, którzy nie mówią po polsku”.

Z badań profesora Władysława Filara wynika, że Ukraińcy na dwa dni przed rozpoczęciem rzezi zaczęli kolportować ulotki w języku polskim nawołujące do zjednoczenia się Polaków z Ukraińcami do walki z Niemcami i Moskalami. Ukraińcy w rozmowach uspokajali Polaków, aby się nie bali, bo im nikt nic nie zrobi.

Początek rzezi

Rzeź Polaków rozpoczęła się o trzeciej rano 11 lipca 1943 roku od polskiej wsi Gurów, obejmując swym zasięgiem: Gurów Wielki, Gurów Mały, Wygrankę, Żdżary, Zabłoćce, Sądową, Nowiny, Zagaje, Poryck, Oleń, Orzeszyn, Romanówkę, Lachów i Gucin. 

Akcja rozpoczęta przez OUN w lipcu 1943 roku miała na celu zniszczenie ludności polskiej. Miała ona charakter ludobójstwa. Świadczy o tym m.in. dyrektywa terytorialnego dowództwa UPA-„Piwnycz”, podpisana przez „Kłyma Sawura”, czyli Romana Dmytro Kłaczkiwśkiego.

Stwierdził on w niej: „Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Przy odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać tę dogodną okoliczność dla zlikwidowania całej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat. (…) Tej walki nie możemy przegrać i za wszelką cenę trzeba osłabić polskie siły. Leśne wsie oraz wioski położone obok masywów leśnych powinny zniknąć z powierzchni ziemi”.

CZYTAJ DALEJ ->

27 KOMENTARZE

 1. Dublerzy Polakow najchetniej o tym holocauscie najchetniej by zapomnieli i wpuscili do naszego panstwa kolejny million swoich pociotkow. We Wroclawiu wydaja nawet gazetke w ich narzeczu.

  • Minęło 75 lat. To był inny świat… Żal Polaków zarżniętych w tamtych rejonach, ale taki jest ten świat i podli ludzie zawsze się znajdą. Najważniejsze to nie zapominać.. Trzeba uczyć się historii i być świadomym.

   • Nie, to nie był inny świat, to jest ten sam świat, który pozwala na neobanderowską Ukrainę, na wychowanie kilku pokoleń młodych Ukraińców na szowinistycznej ideologii ” ryzat Lachów ” na nienawiści do Polaków i na nazywanie dokonanych czystek etnicznych przez zwyrodniałych ukraińskich bandytów ludźmi którzy walczyli o wolną Ukrainę. Do czego może dojść kraj który wynosi na narodowe piedestały bandytów i morderców ryzających Lachów? Te kilka pokoleń neobaderowców zostało wychowanych w nienawiści do Polaków jak i przy roszczeniach terytorialnych do ziem wschodnich Polski i przy kuriozalnym wspieraniu przez oficjeli Polski, i nie tylko na Majdanie. Idea neobanderyzmu zaszczepiana jest młodym Ukraińcom w Polsce przez finansowane przez Polskę nacjonalistyczne pro-banderowskie związki Ukraińców w Polsce i wspierane finansowo przez światowy związek Ukraińców zrzeszających niejednokrotnie uciekinierów z band UPA, którym udało się uniknąć sądów. Ukraińcy zrzeszeni w związkach przy milczącej zgodzie polskiego rządu i samorządu tworzą fałszywe miejsca upamiętnień bandytów UPA, gdzie gloryfikuje i manifestuje się ukraiński szowinizm wymierzony przeciw Polakom i Polsce, gdzie ściągają rządzący Ukrainą neobanderowcy także ci z oficjalnych władz Ukrainy. Władzy, która sąsiada do rozmów z samorządem jak i rządem Polski domagając się wsparcia. Więcej, wychowane pokolenia Ukraińców na czystkach etnicznych Polaków, na ludobójstwie, zatem na szowinizmie, co szkoli się militarnie i zbroi się, także przez polski rząd, usprawiedliwiając to „wojną w Donbasie”. A ci młodzi ukraińscy nacjonaliści zorganizowani w silne grupy paramilitarne i uzbrojone i nasycone weteranami wojennymi rządzą w miastach zachodniej Ukrainy i pokazują swoją siłę w licznych paradach ku czci ojców założycieli UPA i przy gloryfikacji zbrodniczych oddziałów SS Galicjen – zobacz filmy na YT.
    Nie to nie jest inny świat, to jest ten sam świat, i dokładnie tak samo zaszczepieni ideą wielką Ukrainy neobanderowcy rosnący w siłę i uzbrojeni i coraz głośniej wysuwający roszczenia do Polaków. A co robi rząd Polski w tym kierunku, a no mruczy jak kotek Pana Prezesa PIS. Skoro tak jest, to nic się nie zmieniło. Neobanderocy rosną w siłę i w konspiracji i uzbrojeni czekają na odpowiedni moment aby po raz wtóry upokorzyć Polskę.
    A większość Polaków przy milczącej zgodzie przygląda się temu, otacza opieką nowy szowinizm a nawet wspiera finansowo neobanderyzm licząc, że nowy szowinizm ukraiński może mieć inne piękniejsze oblicze.

 2. ukraina i tak upadnie!!!!!!!!!Dochód narodowy tej ”niepodległej” ukrainy spada nieustannie.Zyrinowski proponował Polsce rozbiór ukrainy.Dlaczego akurat Żyrinowski,bo to znany pieniacz.Nikt go poważnie nie wziął,za to Putin sprawdził co Polska o tym myśli???

 3. A teraz tym samym banderowskim zwyrodnialcom i ich pomiotom pisowcy za nasze pieniądze liżą rowa. W ramach odzyskiwania godności i wstawania z kolan.

 4. Wziąłby się Putin do roboty i ich rozpierdolił wreszcie. Myślę że chętnie by z nami poszedł na układ – my bierzemy zachód, ruskie wschód i wszyscy szczęśliwi. Nas rozbierali trzy razy, czemu ukrainy też raz nie rozebrać? Im się bardziej należy, my niczego nie winni a i tak nas dzielili.

 5. Wziąłby się Putin do roboty i ich rozpierdolił wreszcie. Myślę że chętnie by z nami poszedł na układ – my bierzemy zachód, ruskie wschód i wszyscy szczęśliwi. Nas rozbierali trzy razy, czemu ukrainy też raz nie rozebrać? Im się bardziej należy, my niczego nie winni a i tak nas dzielili.

  • Problem jest taki że wtedy mamy granicę z Rosją i sama Rosja może wtedy nas zaatakować, a tak to niech ta Ukraina się niszczy od środka ale tak by cały czas istniała i dzieliła nas od Rosji(nie liczę tej Rosji na północy).

 6. Do tych co się tak podpalają do dzielenia Ukrainy do spółki z Putinem…zapewne wiecie, że dzielenie Ukrainy to melodia na uszy Putnia?, że pomimo (i zwracam uwagę na słowo klucz „pomimo”) wszystko istnienie Ukrainy jest w naszym interesie? wiecie że nie ma imperium(rosyjskiego) bez Ukrainy? zdaje sobie sprawę, że najpierw np oni potem np „Bałtyki” a potem my?Tak ja tez nie jestem Ukrofilem, wiem ze to anty-Polski żywioł, też mi nie pasują, jak i bezrefleksyjna pomoc dla nich, ale już samo istnienie Państwa Ukraina tworzy pewną geo-polityczną sytuację której to np nie mieliśmy w 1939r
  taki nasz smutny polski paradoks

 7. Do tych co się tak podpalają do dzielenia Ukrainy do spółki z Putinem…zapewne wiecie, że dzielenie Ukrainy to melodia na uszy Putnia?, że pomimo (i zwracam uwagę na słowo klucz „pomimo”) wszystko istnienie Ukrainy jest w naszym interesie? wiecie że nie ma imperium(rosyjskiego) bez Ukrainy? zdaje sobie sprawę, że najpierw np oni potem np „Bałtyki” a potem my?Tak ja tez nie jestem Ukrofilem, wiem ze to anty-Polski żywioł, też mi nie pasują, jak i bezrefleksyjna pomoc dla nich, ale już samo istnienie Państwa Ukraina tworzy pewną geo-polityczną sytuację której to np nie mieliśmy w 1939r
  taki nasz smutny polski paradoks

 8. Sposoby znęcania się ukraińców nad Polakami:
  – Wbijanie dużego i grubego gwoździa do czaszki głowy- Zdzieranie z głowy włosów ze skórą (skalpowanie)- Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czaszkę głowy- Zadawanie ciosu obuchem siekiery w czoło- Wyrzynanie na czole „orła”- Wbijanie bagnetu w skroń głowy- Wyłupywanie jednego oka- Wybieranie dwoje oczu- Obcinanie nosa- Obcinanie jednego ucha- Obrzynanie obydwu uszu- Przebijanie kołami dzieci na wylot- Przebijanie zaostrzonym grubym drutem ucha na wylot drugiego ucha- Obrzynanie warg- Obcinanie języka- Podrzynanie gardła- Podrzynanie gardła i wyciąganie przez otwór języka na zewnątrz- Podrzynanie gardła i wkładanie do otworu szmaty- Wybijanie zębów- Łamanie szczęki- Rozrywanie ust od ucha do ucha- Kneblowanie ust pakułami przy transporcie jeszcze żywych ofiar- Podcinanie szyi nożem lub sierpem- Zadawanie ciosu siekierą w szyję- Pionowe rozrąbywanie siekierą głowy- Skręcanie głowy do tyłu- Robienie miazgi z głowy przez wkładanie głowy w ściski zaciskane śrubą- Obcinanie głowy sierpem- Obcinanie głowy kosą- Odrąbywanie głowy siekierą- Zadawanie ciosu siekierą w szyję- Zadawanie ran kłutych w głowie- Cięcie i ściąganie wąskich pasów skóry z pleców- Zadawanie innych ran ciętych na plecach- Zadawanie ciosów bagnetem w plecy- Łamanie kości żeber klatki piersiowej- Zadawanie ciosu nożem lub bagnetem w serce lub okolice serca- Zadawanie ran kłutych nożem lub bagnetem w pierś- Obcinanie kobietom piersi sierpem- Obcinanie kobietom piersi i posypywanie ran solą- Obrzynanie sierpem genitaliów ofiarom płci męskiej- Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską- Zadawanie ran kłutych brzucha nożem lub bagnetem- Przebijanie brzucha ciężarnej kobiecie bagnetem- Rozcinanie brzucha i wyciąganie jelit na zewnątrz u dorosłych- Rozcinanie brzucha kobiecie w zaawansowanej ciąży i w miejsce wyjętego płodu, wkładanie np. żywego kota i zaszywanie brzucha- Rozcinanie brzucha i wlewanie do wnętrza wrzątku – kipiącej wody- Rozcinanie brzucha i wkładanie do jego wnętrza kamieni oraz wrzucanie do rzeki- Rozcinanie kobietom ciężarnym brzucha i wrzucanie do wnętrza potłuczonego szkła- Wyrywanie żył od pachwiny, aż do stóp- Wkładanie do pochwy – waginy rozżarzonego żelaza- Wkładanie do waginy szyszek sosny od strony wierzchołka- Wkładanie do waginy zaostrzonego kołka i przepychanie aż do gardła, na wylot- Rozcinanie kobietom przodu tułowia ogrodniczym scyzorykiem, od waginy, aż po szyję i pozostawienie wnętrzności na zewnątrz- Wieszanie ofiar za wnętrzności- Wkładanie do waginy szklanej butelki i jej rozbicie- Wkładanie do otworu analnego szklanej butelki i jej stłuczenie- Rozcinanie brzucha i wsypywanie do wnętrza karmy dla zgłodniałych świń tzw. osypki, który to pokarm wyrywały razem z jelitami i innymi wnętrznościami- Odrąbywanie siekierą jednej ręki- Odrąbywanie siekierą obydwóch rąk- Przebijanie dłoni nożem- Obcinanie palców u ręki nożem- Obcinanie dłoni- Przypalanie wewnętrznej strony dłoni na gorącym blacie kuchni węglowej- Odrąbywanie pięty- Odrąbywanie stopy powyżej kości piętowej- Łamanie kości rąk w kilku miejscach tępym narzędziem- Łamanie kości nóg w kilku miejscach tępym narzędziem- Przecinanie tułowia na wpół piłą ciesielską, obłożonego z dwóch stron deskami- Przecinanie tułowia na wpół specjalną piłą drewnianą- Obcinanie piłą obydwóch nóg- Posypywanie związanych nóg rozżarzonym węglem- Przybijanie gwoździami rąk do stołu, a stóp do podłogi- Przybijanie w kościele na krzyżu rąk i nóg gwoździami- Zadawanie ciosów siekierą w tył głowy, ofiarom ułożonym uprzednio głową do podłogi- Zadawanie ciosów siekierą na całym tułowiu- Rąbanie siekierą całego tułowia na części- Łamanie na żywo kości nóg i rąk w tzw. kieracie- Przybijanie nożem do stołu języczka małego dziecka, które później wisiało na nim- Krajanie dziecka nożem na kawałki i rozrzucanie ich wokół- Rozpruwanie brzuszka dzieciom- Przybijanie bagnetem małego dziecka do stołu- Wieszanie dziecka płci męskiej za genitalia na klamce drzwi- Łamanie stawów nóg dziecka- Łamanie stawów rąk dziecka- Zaduszenie dziecka przez narzucenie na niego różnych szmat- Wrzucanie do głębinowych studni małych dzieci żywcem- Wrzucanie dziecka w płomienie ognia palącego się budynku- Rozbijanie główki niemowlęcia przez wzięcie go za nóżki i uderzenie o ścianę lub piec- Powieszenie za nogi zakonnika pod amboną w kościele- Wbijanie dziecka na pal- Powieszenie na drzewie kobiety do góry nogami i znęcanie się nad nią przez odcięcie piersi i języka, rozcięcie brzucha i wybranie oczu oraz odcinanie nożami kawałków ciała- Przybijanie gwoździami małego dziecka do drzwi- Wieszanie na drzewie głową do góry- Wieszanie na drzewie nogami do góry- Wieszanie na drzewie nogami do góry i osmalanie głowy od dołu ogniem zapalonego pod głową ogniska- Zrzucanie w dół ze skały- Topienie w rzece- Topienie przez wrzucenie do głębinowej studni- Topienie w studni i narzucanie na ofiarę kamieni- Zadźganie widłami, a potem pieczenie kawałków ciała na ognisku- Wrzucenie dorosłego w płomienie ogniska na polanie leśnej, wokół którego ukraińskie dziewczęta śpiewały i tańczyły przy dźwiękach harmonii- Wbijanie koła do brzucha na wylot i utwierdzanie go w ziemi- Przywiązanie do drzewa czƚowieka i strzelanie do niego jak do tarczy strzelniczej- Prowadzenie nago lub w bieliźnie na mrozie- Duszenie przez skręcanie namydlonym sznurem zawieszonym na szyi, zwanym arkanem- Wleczenie po ulicy tułowia przy pomocy sznura zaciśniętego na szyi- Przywiązanie nóg kobiety do dwóch drzew oraz rąk ponad głową i rozcinanie brzucha od krocza do piersi- Rozrywanie tułowia przy pomocy łańcuchów- Wleczenie po ziemi przywiązanego do pojazdu konnego- Wleczenie po ulicy matki z trojgiem dzieci, przywiązanych do wozu o zaprzęgu konnym w ten sposób, że jedną nogę matki przywiązano łańcuchem do wozu, a do drugiej nogi matki jedną nogę najstarszego dziecka, a do drugiej nogi najstarszego dziecka przywiązano nogę młodszego dziecka, a do drugiej nogi młodszego dziecka, przywiązano nogę dziecka najmłodszego- Przebicie tułowia na wylot lufą karabin- Ściskanie ofiary drutem kolczastym- Ściskanie razem dwie ofiary drutem kolczastym- Ściskanie więcej ofiar razem drutem kolczastym– Periodyczne zaciskanie tułowia drutem kolczastym i co kilka godzin polewanie ofiary zimną wodą w celu odzyskania przytomności i odczuwania bólu i cierpienia- Zakopywanie ofiary do ziemi na stojąco po szyję i w takim stanἱe jej pozostawienie – Zakopywanie żywcem do ziemi po szyję i ścinanie później głowy kosą- Rozrywanie tułowia na wpół przez konἱe- Rozrywanie tułowia na wpół przez przywiązanie ofiary do dwóch przygiętych drzew i następnie ich uwolnienie- Wrzucanie dorosłych w płomienie ognia palącego się budynku- Podpalanie ofiary oblanej uprzednio naftą- Okładanie ofiary dookoła słomą-snopem i jej podpalenie, czyniąc w ten sposób pochodnię Nerona- Wbijanie noża w plecy i pozostawienie go w ciele ofiary- Wbijanie niemowlęcia na widły i wrzucanie go w płomienie ognia- Wyrzynanie żyletkami skóry z twarzy- Wbijanie dębowych kołków pomiędzy żebra- Wieszanie na kolczastym drucie- Zdzieranie z ciała skóry i zalewanie rany atramentem oraz oblewanie jej wrzącą wodą- Przymocowanie tułowia do oparcia i rzucanie w nie nożami- Wiązanie – skuwanie rąk drutem kolczastym- Zadawanie śmiertelnych uderzeń łopatą- Przybijanie rąk do progu mieszkania- Wleczenie ciała po ziemi, za nogi związane sznurem- Przybijanie małych dzieci dookoła grubego rosnącego drzewa przydrożnego, tworząc w ten sposób tzw. „wianuszki”

 9. oj tam oj tam a siepacze z kbw tez riezali ukraincow ,jak i lemkow tak i bojkow ,byla wojna ,po co te dretwe gadki ,wiadomo ze mordy odwetowe byly po dwoch stronach ,do czego to prowadzi taka skrajna nienawisc ,niedoczekamy chyba nigdy pojednania miedzy tymi narodami na ktore czekamy od dawna ,,,

  • Jest wojna, jest i śmierć, ale działania UPA były czymś gorszym, bo: 1) ważniejsze nawet od samego mordowania Polaków były dla nich tortury (lista Andrzeja Kormana, przytoczona kilka postów wyżej), 2) było to celowe ludobójstwo. Zobacz, jak bardzo na dnie są działania UPA: zabijanie ludzi na wojnie (uzbrojonych) > zabijanie bezbronnych ludzi na wojnie (np. w ramach terroru, żeby uniknąć powstań i dywersji) > ludobójstwo (np. Holocaust) > ludobójstwo, którego celem jest zadanie maksymalnego cierpienia przed zgonem.

   • Brak słów…Podły naród,nie powinien mieć własnej autonomii.Ruski powinien twardo ich za mordę trzymać!!!

 10. marucha.wordpress.com/2013/06/27/frgmenty-uchwaly-krajowego-prowidu-organizacji-ukrainskich-nacjonalistow-oun-podjetej-22-czerwca-1990-r/

  Przekornie zapytam, co zrobiły nasze służby w sprawie tej uchwały OUN z dn. 22.06.1990r., co zrobił lub robi polski rząd?

 11. Przerażające historie…Pochodzę z Bieszczad,słyszałem w dzieciństwie wiele opowieści od strszych ludzi odnośnie żeźi bieszczadzkich w okolicznych miejscowościach,dokładnie pokrywały się z tym co obejrzałem na filmie Wołyń, ale nie zdawałem sobie sprawy z ogromu okrucieństwa tych zwyrodnialców…Jak można w dzień się odwiedzać z sąsiadami,spotykać towarzysko a pod osłoną nocy w bestialski sposób bez najmniejszych skrupułów mordować?.Szczerze znienawidziłem zwyrodnialców ukraińskich!!!

 12. Przed mordowaniem nas w Wołyniu,byli naszymi parobkami i w czasach obecnych tez nam parobkuja,ukraincy byli niczym i dalej są zwykłe parobki bandery

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here