Kim jest Jerzy Brzęczek? Będzie 47. selekcjonerem reprezentacji Polski

Jerzy Brzęczek. Foto: PAP/Marcin Bednarski
Jerzy Brzęczek. Foto: PAP/Marcin Bednarski

Jerzy Brzęczek będzie selekcjonerem reprezentacji Polski – poinformował PZPN. Następca Adama Nawałki ostatnio pracował jako trener Wisły Płock, w przeszłości był kapitanem drużyny narodowej, a wcześniej olimpijskiej, z którą wywalczył srebro na igrzyskach w Barcelonie.

Jerzy Józef Brzęczek urodził się 18 marca 1971 w Truskolasach na Śląsku. Będzie 47. selekcjonerem biało-czerwonych w historii.

Jest wychowankiem Olimpii Truskolasy, skąd trafił do Rakowa Częstochowa. Później grał w Olimpii Poznań, w barwach której zadebiutował w ekstraklasie, Lechu Poznań, Górniku Zabrze i GKS Katowice. W 1995 roku wyjechał za granicę.

Przez 12 lat występował m.in. w Tirolu Innsbruck, gdzie grał wspólnie m.in. z Radosławem Gilewiczem i obecnym trenerem reprezentacji Rosji Stanisławem Czerczesowem, a szkolił ich opiekun niemieckiej kadry Joachim Loew, LASK Linz, Sturmie Graz, FC Kaernten i izraelskim Maccabi Hajfa.

W 2007 roku powrócił do Polski i Górnika Zabrze. Karierę piłkarską zakończył dwa lata później w Polonii Bytom.

W reprezentacji występował od juniorów, przez „młodzieżówkę”, z którą sięgnął po wicemistrzostwo olimpijskie w 1992 roku, po zespół narodowym, w którym rozegrał 42 spotkania i strzelił cztery gole, m.in. Anglii na Wembley.

Karierę trenerską rozpoczął w roli asystenta w Polonii Bytom. Później samodzielnie prowadził Raków Częstochowa, Lechię Gdańsk oraz GKS Katowice. W minionym sezonie był szkoleniowcem Wisły Płock, którą doprowadził do piątego miejsca w ekstraklasie. To dotychczas jego największy sukces szkoleniowy.

Prywatnie Brzęczek jest wujkiem i nieformalnym doradcą 100-krotnego reprezentanta kraju Jakuba Błaszczykowskiego.

Oficjalnie Brzęczek jeszcze nie jest selekcjonerem, ale to już tylko formalność.

„Wszystko jest dogadane. Musieliśmy to zrobić teraz, żeby Wisła miała czas na znalezienie nowego trenera. Kandydatura Brzęczka jest jedyną” – powiedział Zbigniew Boniek. (PAP)

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here