Brawurowa akcja ratunkowa i powrót do żywych. Dzięki Polakowi udało się uratować himalaistę, który miał nie żyć

Bartosz Bargiel bohaterem/ Facebook/ pixabay
Bartosz Bargiel bohaterem/ Facebook/ pixabay

Historia dzieje się na naszych oczach! Dzięki pomocy Bartosza Bargiela ratownicy uratowali na Broad Peak uważanego za zmarłego Rickiego Allena. Wszytko dzięki brawurowej akcji z użyciem drona.

Jak podają światowe media akcja ratunkowa, w której Bartosz Bargiel użył drona DJI mavic pro, przejdzie do historii. Jak się okazuje jest on kwalifikowanym operatorem drona, z uprawnieniami Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Przytoczmy jednak jak doszło do tej akcji ratunkowej. Otóż przez teleskop na zboczach Broad Peaka zauważono Rickiego Allena. Na początku uważano, że alpinista nie żyje – miał nie dawać znaków życia. Po pewnym czasie zauważono, że Allen porusza się.

Wówczas do akcji wkroczył Bartosz Bargiel, który uruchomił drona. Dron DJI mavic pro okazał się kluczowym dla tej akcji ratunkowej.

Czytaj też: Bogatszy od Krezusa, Midasa i Rockefellera razem wziętych. Jego majątek rośnie w nieprawdopodobnym tempie

„Podleciałem do niego dronem i zrobiłem zdjęcie bardzo blisko, dzieli czemu udało mi się ustalić jego koordynaty oraz wysokość, na której był, gdyż dron łączy się z satelitami” – mówił Bartosz Bargiel dla portalu „wspinanie.pl”.

Później grupa pod Broad Peak została poinformowana, że ich towarzysz ze wspinaczki jednak żyje i rozpoczęła się akcja ratunkowa. Osoby z obozu trzeciego założonego na górze, ruszyły w kierunku Allena. Zlokalizowanie poszkodowanego mocno ułatwił po raz kolejny dron.

„Gdy pierwszy raz podleciałem dronem do Ricka, zauważył go i, jak powiedział mi później, poczuł że ktoś wie o jego sytuacji i poczuł nadzieję. Zaczął iść w górę. Przedtem tkwił w jednym miejscu. Potem musiałem polecieć jeszcze raz, gdyż zaczął iść za bardzo w górę.”

„Podleciałem wtedy do niego i poleciałem w linii prostej do osób, które szły w jego stronę i znów do Ricka, aby wskazać drogę tak jemu, jak ratownikom. Wtedy Rick zaczął iść w dobrym kierunku i po jakimś czasie spotkał się ze wspinaczami, którzy szli po niego” – powiedział Bartosz Bargiel.

Przeczytaj też: „New York Times” chciał zakpić z Trumpa i Putina. Teraz są oskarżani o homofobię! [VIDEO]

Źródło: Wolnosc24.pl/ wspinanie.pl/ wp.pl

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here