Nawałnice przeszły przez Polskę. Tysiące interwencji w całym kraju. W weekend pogoda nas nie rozpieści [VIDEO]

Reklama / Advertisement

Nawałnice, które przeszył przez Polskę w nocy z środy na czwartek spowodowały dwa tysiące interwencji strażaków. Pozalewane zostały ulice i budynki. Z powodu silnych opadów deszczu jedno z trzech ujęć wody dla Zakopanego w Kuźnicach zostało zamknięte – poinformowały służby miejskie. Pogoda w weekend też nas nie rozpieści. 

Ta sytuacja cały czas dynamicznie się zmienia. Najwięcej działań prowadzono w województwach: małopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, a także mazowieckim i świętokrzyskim. Tylko w środę w całej Polsce pracowało ponad 8,5 tysiąca strażaków państwowych i ochotniczych straży pożarnych. Dzisiaj jest to około pięciu tysięcy, bo taka jest w tej chwili potrzeba – mówił TVN Meteo rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

„W związku z czasowym zamknięciem jednego z trzech ujęć wody dla Zakopanego, wystąpią spadki ciśnień i czasowe, lokalne przerwy w dostawie bieżącej wody” – powiedział pracownik miejskiej spółki Tatrzańskiej Komunalnej Grupy Kapitałowej SEWiK.

Silne opady spowodowały zamulenie punktu ujęcia wody w Kuźnicach. Czynne pozostają ujęcia wody w Jaszczurówce i Małej Łące.

Skutki burz i ulewnych deszczy odczuli mieszkańcy Radomia i regionu.Rzeka Mleczna wystąpiła z brzegów, zalewając ulice na Kapturze. Po deszczu woda stoi także na ulicach w Wielogórze, Wierzbicy czy Skaryszewie – podał portal echodnia.eu.

Jest tu wiele połamanych drzew i praktycznie wszystko jest zalane! – relacjonuje mieszkaniec miejscowości Tleń i czytelnik portalu bygoszcze.eska.pl.

Staramy się monitorować sytuację na południu Polski, pomagać, przesuwać dodatkowe siły w te miejsca, które już ucierpiały i mogą jeszcze dodatkowo ucierpieć – podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że jest w stałym kontakcie z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim.

Zalane domy i posesje, uszkodzone drogi i mosty, brak prądu, zanieczyszczone wodociągi, wsie odcięte od świata – to krajobraz po ulewnych deszczach w południowej Małopolsce. Żywioł najbardziej daje się we znaki mieszkańcom powiatu limanowskiego, w którym obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. 71 domów w gminie Kamienica w miejscowościach Szczawa i Zasadne jest odciętych od świata ze względu na uszkodzenia dróg.

„Teraz niestety odbywają się też podtopienia na południu Małopolski. Jestem w stałym kontakcie z ministrem spraw wewnętrznych. Z wojewodą małopolskim rozmawiałem dwie godziny temu. Staramy się monitorować sytuację, pomagać, przesuwać dodatkowe siły w te miejsca, które już ucierpiały i mogą jeszcze dodatkowo ucierpieć” – powiedział premier Morawiecki w czwartek wieczorem w TVP Info.

Do sytuacji na południu Polski odniosła się również minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. „Na bieżąco monitorujemy sytuację w województwach gdzie spadły ulewne deszcze, które spowodowały lokalne podtopienia. Jesteśmy w stałym kontakcie z urzędami wojewódzkimi. Samorządy szacują szkody. Wpływają już pierwsze wnioski o pomoc” – napisała minister na Twitterze.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik powiedział w czwartek w Harklowej koło Nowego Targu, że sytuacja powodziowa jest poważna, ale stabilna. Zapewnił, że są środki finansowe na wypłatę zapomóg doraźnych dla mieszkańców dotkniętych żywiołem. Ćwik w podtopionej Harklowej wziął udział w posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W piątek w centrum i na wschodzie kraju można spodziewać się opadów deszczu i burz. Temperatura wahać się będzie od 21 do 26 stopni C. W sobotę padać będzie na Pomorzu i na południu kraju. W niedzielę ulewy pojawią się już prawie nad całą Polską, w woj. zachodniopomorskim i w okolicach Zakopanego mogą pojawić się burze.

Zobacz: Szkoda, że u nas nie ma takich programów. Muzułmanin aresztowany za bójkę z kobietą na antenie [VIDEO]

Źródło: PAP, bydgoszcz.eska.pl, echodnia.eu, tvnmeteo.tvn24.pl, twojapogoda.pl

Reklama / Advertisement