Rewelacyjne urządzenie polskich naukowców do walki z rakiem

Ustnik wykrywajacy rak układu oddechowego Fot. Twitter UŚ

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zaprojektowali i wydrukowali na drukarce 3D prototyp ustnika, który przyśpieszy diagnozę nowotworów i innych chorób układu oddechowego.

Ogromną zaletą tego urządzenia będzie szybkie przeprowadzenie testu na wykrycie, choroby, dokładność wyniku, a przede wszystkim możliwość wcześniejszego zastosowania profilaktyki.

Czytaj też: „Hiszpański pióropusz” nakryje Polskę. Od jutra ekstremalne upały. IMGW wydał ostrzeżenia dla kilku województw [MAPA]

Dwurożny ustnik wydrukowany został przez naukowców na drukarce 3D z modyfikowanego poliestru o właściwościach antybakteryjnych. W tej formie spełnia wszystkie wymagania dotyczące użytku w celach medycznych i może być wykorzystywany wielokrotne po uprzedniej sterylizacji.

Czytaj też: Czy będziemy żyć 500 lat? W Krzemowej Dolinie twierdzą, że tak

Przewaga jakościowa nowego urządzenia nad obecnie wykorzystywaniem tzw. worka Tedlara ma polegać na tym, że w ustniku osadzać się będzie na nim większa ilość markerów nowotworowych niż wewnątrz wspomnianego worka.

W dotychczas stosowanej metodzie pobierane są niewielkie ilości materiału oddechowego o niskim stężeniu, a transportowanie próbek wrażliwych na uszkodzenia mechaniczne może się wiązać z wypłukiwaniem z nich markerów nowotworowych.

Ustnik jest już na szczęście opatentowany.

Dzięki ustnikowi możliwe będzie filtrowanie wdychanego przez pacjenta powietrza oraz kierowanie go na porowaty materiał, co pozwoli zmniejszyć zanieczyszczenie próbki. Na podstawie analizy składu chemicznego wydychanego powietrza, a zwłaszcza występujących w nim białek, lekarze zdiagnozują takie schorzenia jak nowotwory płuc, krtani czy choroby oskrzeli. Dzięki zastosowaniu badań z zakresu chemii analitycznej można zidentyfikować i określić zależność pomiędzy pewnymi rodzajami białek a występowaniem nowotworu płuc czy krtani.

Źródło: Gazeta Wyborcza (Sosnowiec)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here