Drugi Sfinks odnaleziony. Sensacyjne odkrycie podczas prac drogowych w Egipcie

Wielki Sfinks w Gizie Fot. Wikipedia CC 1.0 Autor: Isewell

To wydarzenie światowej miary. Podczas prac robotników przy naprawie drogi został przypadkowo odkryty drugi Sfinks. To też statua pochodząca z czasów starożytnego Egiptu.

Inżynierowie badający znaleziony pomnik określili go „lwie ciało z ludzką głową”. Ten nowy sfinks na razie tkwi jeszcze w ziemi. Uważa się, że powstał za panowania faraona Chefrena, syna faraona Cheopsa.

Mohamed Abel Aziz, Dyrektor Generalny Starożytności, powiedział, że Sfinks musi zostać oczyszczony z pokrywającej go ziemi, ale musi nadal pozostać mocno osadzony w gruncie. Dopiero po jego oczyszczeniu i usunięciu dotaczającej go ziemi będzie można stwierdzić, jak on wygląda, jakie ma kształty i jaka jest jego wielkość.

Minister ds. Archelogii Khaled al-Anani powiedział, że nie ma przeszkód, żeby to miejsce było dostępne dla publiczności. Wielki Sfinks z Gizy jest największym Sfinksem na świecie. Starożytni Egipcjanie uważali Sfinksa za symbol królewskości, a faraonowie mieli wyryte głowy w kamieniu, które następnie umieszczano na ich grobowcach.

Po odkryciu podziemnej sieci tunelów historycy uważają, że Wielki Sfinks w Gizie był wejściem do tajnego podziemnego miasta, które zostało ukryte przez egipskich faraonów. Archeolodzy również uważają, że sfinks znajduje się na szczycie złożonej sieci tuneli z przejściami, które prowadzą do ogromnej podziemnej metropolii.

Do tej pory historycy raczej byli wstrzemięźliwi w ocenie odkrytych tuneli pod Sfinksem, ponieważ bali się, że będą musieli zrewidować całą swoją historię starożytnego Egiptu, czyli będą zmuszeni wyrzucić wszystkie swoje książki przez okno. Dlatego też woleli nie zgłębiać się tę sprawę.

Teraz wydaje się, że tę historię należy, może nie wyrzucić przez okno, ale na pewno zmodyfikować.
 

Źródło: Daily Express

7 KOMENTARZE

  1. Czy piszący zrobił jakikolwiek, najmniejszy research? Bo niestety ale artykuł pozostawia wieeeele do życzenia… Jedno źródło, nie podane żadne info o wielkości (może to mała rzeźba jakich dziesiątki ustawiano w drodze do świątyń) i na siłę wciśnięte info o tunelach; info wyciągnięte filmów o ”żółtych napisach”… Nie jestem po dziennikarstwie ale lepszy art. napisałbym na kacu.

  2. Nie co za imbecyl pisał ten artykuł, sfinks nie pochodzi ze starożytnego Egiptu, jest kilka tysięcy lat starszy, nic dziwnego że nikt o tej stronie nie wie skoro piszą na niej takie nieudasy ;), pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here