Rosja przestrzega USA. „Dalsze zaostrzanie sankcji równałoby się wypowiedzeniu wojny”

Dymitr Miedwiediew, Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Dymitr Miedwiediew, Donald Trump. Foto: PAP/EPA

Dalsze zaostrzenie amerykańskich sankcji ekonomicznych wobec Rosji można będzie ocenić jako równe wypowiedzeniu wojny gospodarczej – powiedział premier Dmitrij Miedwiediew podczas spotania z pracownikami Kronockiego Rezerwatu Biosfery na Kamczatce w piątek.

Szef rosyjskiego rządu zapowiedział, że na nowe sankcje Rosja „zareaguje, wykorzystując dostępne środki gospodarcze, polityczne, a w razie konieczności i inne”. „Nasi amerykańscy przyjaciele powinni to rozumieć” – dodał.

„Nie chciałbym komentować rozmów o przyszłych sankcjach, ale mogę powiedzieć jedno: jeśli pociągną one za sobą coś w rodzaju zakazu działalności banków czy wykorzystania takiej bądź innej waluty, to będzie to można określić wprost jako wypowiedzenie wojny gospodarczej” – oświadczył Miedwiediew na spotkaniu z pracownikami rezerwatu Kronockij na półwyspie Kamczatka.

Jest to pierwsza reakcja polityka tak wysokiej rangi w rosji na zapowiedź zaostrzenia amerykańskich sankcji.

Rosja opracuje kroki odwetowe w reakcji na ogłoszony w środę przez Departament Stanu USA nowy pakiet sankcji na Moskwę – ogłosiła w czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Rosyjska strona niejednokrotnie ostrzegała, że rozmowa z Rosją z pozycji siły i ultimatów jest bezowocna i bez perspektyw. Rosyjska strona zajmie się opracowaniem środków odwetowych w odpowiedzi na kolejny nieprzyjacielski krok Waszyngtonu” – podkreśliła Zacharowa.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że zdaniem Moskwy nowy pakiet sankcji jest nielegalny w świetle prawa międzynarodowego. Nazwał też nałożenie kolejnych sankcji „całkowicie nieprzyjaznym” krokiem, który odbiega od „konstruktywnej atmosfery”, w której odbyło się spotkanie liderów dwóch krajów Władimira Putina i Donalda Trumpa w lipcu w Helsinkach. Z kolei ambasada Rosji w USA nazwała nowe sankcje „drakońskimi”, a powód ich nałożenia określiła jako „wydumany”.

W środę rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert ogłosiła, że USA nałożą nowe sankcje na Rosję w związku z wykazaniem, iż Moskwa użyła środka paralityczno-drgawkowego przeciwko byłemu rosyjskiemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Wielkiej Brytanii. Nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji mają wejść w życie około 22 sierpnia. Pierwszy pakiet ma dotyczyć „zakazu zezwoleń na eksport” do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego – podała telewizja NBC.

Jeśli Moskwa nie przedstawi zapewnień, że nie użyje broni chemicznej w przyszłości, i nie zgodzi się na inspekcje ONZ, to w trzy miesiące później wprowadzony zostanie drugi pakiet sankcji. Według NBC mogą one oznaczać „obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych, zawieszenie lotów Aerofłotu do USA oraz obniżenie prawie całego eksportu i importu”. Zacharowa wskazała, że przedstawione przez Waszyngton warunki są dla Rosji niemożliwe do zaakceptowania.

(PAP)

4 KOMENTARZE

  1. Wolnosc24 jak Radio Erewań. Jest „mała” różnica pomiędzy „wypowiedzeniu wojny” a „wypowiedzeniu wojny gospodarczej”, redakcyjne politruki! :-)))))))))))))))))))))))))))

    • Na pewno nie: dziś Putin jest Reaganem a Trump Breżniewem. Dziś USA jest zadłużone, a Rosja jest wierzycielem. Dziś Rosja eksportuje zboże a USA importuje. Dziś Rosja ma nadwyżki a USA deficyt. Dziś to USA a nie Rosja okupuje Afganistan. Dziś Rosja buduje kapitalizm i ma 2x niższą redystrybucję PKB niż USA, które budują socjalizm. Dziś USA zbankrutują na zbrojeniach, bo mają 4 bln $ przychodów budżetowych przy budżecie 5 bln$ (czyli bilion zadłużają się rocznie!) przy 21 bln $ długu, w tym 4 bln$ krótkookresowego, do spłaty w ciągu 3 lat. I Trumpek z powodu rosyjskiej armii za 1/10 amerykańskich wydatków militarnych był zmuszony podnieść budżet na zbrojenia z 600 mld$ na 718 mld$. To USA zbankrutuje na zbrojeniach. USA liczyło, że wygra wojnę nuklearną dzięki „tarczy antyrakietowej”, na którą Rosji nie było stać, ale jak trafnie zauważył McNamara, „niszczenie jest 10x tańsze niż obrona przed nim” i USA o tym zapomniały. Putin nie poszedł w „tarczę”, tylko w broń hipersoniczną, 10x tańszą niż tarcza i przywrócił nią równowagę strategiczną. :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here