Prawdziwe oblicze eutanazji. Kanadyjczyk nagrał pracowników szpitala namawiających go do popełnienia samobójstwa [VIDEO]

ŹródłoYT/CTV
Reklama / Advertisement

Kanada jest wstrząśnięta nagraniami ze szpitala w Ontario, gdzie pracownicy namolnie namawiają jednego z pacjentów do popełnienia samobójstwa.

42- letni Kanadyjczyk Roger Foley cierpi na nieuleczalną chorobę neurologiczną. Paraliżuje ona jego kończyny uniemożliwiając normalne życie. Program opieki nad takimi pacjentami przewiduje m.in to, iż mogą dostać pomoc w domu.

Tymczasem Foley był przez dwa lata trzymany w szpitalu, a skierowania pomocy do domu o co prosił, odmawiano mu. Teraz pozywa szpital London, agencje zdrowia i władze Prowincji Ontario o to, iż zamiast zapewnić mu opiekę i pomoc w domu namawiano go do tzw. asystowanej śmierci. To eufemizm na zwykłe zabicie chorego, po tym jak uzyskało się od niego zgodę.

Foley nagrał pracowników szpitala uporczywie namawiających go do eutanazji i straszących rachunkami za leczenie, których nie będzie w stanie pokryć.

Kiedy Foley pyta pracownika szpitala ile będzie kosztował dalszy pobyt ten odpowiada mu, iż co najmniej 1500 dolarów dziennie. Foley zaczyna się skarżyć, że nie pozwolono mu wybrać planu leczenia i współdecydować o nim, do czego miał prawo.

Pracownicy nie informowali go możliwościach i prawach jakie ma, a zamiast tego namawiali własnie do popełnienia samobójstwa

Jeden z nich mów mu, że jeśli nie dostanie opieki w domu, to może wnioskować o asystowaną śmierć.

– To nie musi mieć dramatycznego przebiegu – przekonywał go pracownik szpitala. – No wiesz co mam na myśli. Możesz ubiegać się o pomoc gdybyś chciał zakończyć swoje życie.

Wtedy też zaczynają go straszyć rachunkami za pobyt w szpitalu. Foley zaś nie może mieszkać w swoim domu, bo tam bez codziennej opieki będzie bezradny. Pracownik w jasny sposób mówi, iż kazano mu (władze szpitala) porozmawiać z Foleyem na temat eutanazji.

Nagrania, które powstały jesienią 2017 roku zostały upublicznione dopiero teraz. Foley mówi, iż chciał uświadomić wszystkich Kanadyjczyków jak działa system opieki zdrowotnej z pacjentami takimi jak on i jakie jest prawdziwe oblicze ‚asystowanej śmierci”.

Sprawą zajęli się kanadyjscy prawnicy i etycy, którzy domagają się teraz wstrzymania dokonywania eutanazji dopóki sprawa Foleya nie zostanie wyjaśniona. Chodzi też o zbadanie, czy innych pacjentów namowami nie nakłoniono do zadania sobie śmierci.

Reklama / Advertisement