Rafalska zapowiada zmiany. 500+ już nie dla wszystkich. Kończą się pieniądze?

Elżbieta Rafalska. Foto: PAP/Teodor Szary
Elżbieta Rafalska. Foto: PAP/Teodor Szary
Reklama / Advertisement

Zasady działania programu 500+ mogą wkrótce ulec zmianie. Tak przynajmniej wynika z ostatnich wypowiedzi minister Elżbiety Rafalskiej, która ostrzegła, że w przyszłości kryteria dochodowe zostaną zmienione. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej udzieliła wywiadu radiowej Jedynce w którym odwołała się między innymi do z przyjętego przez Radę Ministrów wstępnego projektu budżetu na 2019 rok.

Elżbieta Rafalska niechętnie zdradza szczegóły. Niemniej przestrzega, że zmiany są konieczne.

Przyjdzie taki moment, w którym trzeba będzie zastanowić się nad tym, czy kryterium dochodowe będzie podlegało zmianie – zapowiedziała w rozmowie z radiową Jedynką.

Minister zaznaczyła również przy tym, że rząd nie podejmie się realizacji programu 1000+, który odbił się szerokim echem w mediach.

Cokolwiek byśmy powiedzieli, to odbija się natychmiast tak dużym echem, że już mieliśmy jakiś tydzień czy dwa tygodnie temu informację, że 500 plus zamieni się w 1000 plus. Więc tych pomysłów jest sporo.

Zapowiadanie zmiany w przyznawaniu 500+ potwierdził również podsekretarz stanu w Ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej, Bartosz Marczuk, który podobnie jak pani minister nie zdradził dalszych szczegółów.

W ministerstwie nie trwają żadne prace nad zmianami kryterium dochodowego, ale pewne analizy i obliczenia cały czas prowadzimy. To są proste wyliczenia, na zasadzie, co by było gdyby. Ja się zgadam ze słowami pani minister, że taki moment przyjdzie, patrząc chociażby na wskaźniki inflacji, ale to na pewno nie będzie najbliższy okres rozliczeniowy – mówi Marczuk w rozmowie z portalem money.pl

Kwestię podwyższenia progu dochodowego bądź prowadzeniu nowych limitów miał poruszyć Jarosław Kaczyński już 14 kwietnia. Propozycje te oficjalnie jednak nie padły. PiS mówił o ewentualnym zwiększeniu progu dochodowego na pierwsze dziecko z 800 do 1050 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Ostatnie deklaracje minister sugerują jednak zmniejszenie progów.

Reklama / Advertisement