Radykalny imam wyjdzie na wolność. Zasili szeregi ISIS?

fot. screen youtube.com

Radykalny imam działający w Wielkiej Brytanii, Anjem Choudary opuści w październiku więzienie, w którym odsiaduje wyrok za zachęcanie muzułmanów do walki na rzecz tzw. Państwa Islamskiego – poinformował „The Times”. 

Eksperci jasno wskazują, że nadal stanowi on ogromne zagrożenie dla społeczeństwa.

Choudary, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, zostanie zwolniony z więzienia po odsiedzeniu mniej niż trzech lat z pięcioletniego wyroku zasądzonego w 2016 roku.

Wiceminister sprawiedliwości Rory Stewart przyznał w parlamencie, że służby, które obserwowały działalność imama nie były w stanie przygotować materiału dowodowego, które spowodowałoby długoletni wyrok więzienia.

Choudary, który jest prawnikiem z wykształcenia, był przywódcą zakazanej w 2010 roku radykalnej grupy o nazwie „Al-Muhajiroun” (Emigranci). Na jego nauczanie powoływało się wielu terrorystów: m.in. jeden z odpowiedzialnych za zamach terrorystyczny na London Bridge w czerwcu 2017 roku, jak i dwaj mężczyźni, którzy w 2013 roku zamordowali żołnierza Lee Rigby’ego.

W przeszłości Choudary nie chciał potępić osób odpowiedzialnych za zamachy bombowe w Londynie w 2005 roku. Z uznaniem wypowiadał się o zamachowcach, którzy przeprowadzili ataki w USA 11 września 2001 roku. Opowiadał się też za przekształceniem Pałacu Buckingham w meczet. Mimo to wcześniej nie był oskarżany o działalność terrorystyczną i wielokrotnie był zapraszany do rozmów przez brytyjskie media, np. telewizję BBC.

źródło: Times/PAP/Wolność24.pl

3 KOMENTARZE

  1. Muszą w końcu wypowiedzieć wojnę ISIS i tego imama jako wroga można aresztować, odebrać obywatelstwo i wydalić. Tylko trzeba mieć do tego odwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here