Czy Szwecję czeka rządowy paraliż? Prawicowa koalicja ma zaledwie dwóch posłów mniej niż lewica. Pomiędzy nimi antyestablishmentowi i antyunijni Szwedzcy Demokraci

Jimmie-Åkesson_Szwecja_Szwedzcy-Demokraci
Jimmie Åkesson, lider Szwedzkich Demokratów, nawołujących do Swexitu. / Źródło: Twitter/svt.se

Po korekcie i ostatecznym ustaleniu rozdziału zdobytych mandatów, w szwedzkim parlamencie zasiać będzie 144 posłów lewicy i 142 posłów prawicowej koalicji. Antyestablishmentowi Szwedzcy Demokraci mają 62 posłów. To może oznaczać całkowity paraliż rządowy.

Socjaldemokraci uzyskali najgorszy wynik wyborczy od ponad 100 lat. Elekcje okazały się rozczarowujące także dla Szwedzkich Demokratów, którzy przez niektórych byli typowani na zwycięzców, a sondaże dawały im pewne 2 miejsce.

Okazało się, że wyprzedziła ich Partia Umiarkowanych, która razem z Partią Centrową, Chrześcijańskimi Demokratami i Partią Liberalną tworzy prawicową koalicją. Po ostatecznej weryfikacji głosów okazało, się ze Szwedzcy Demokraci kosztem tej koalicji zdobyli jeden dodatkowy mandat i mają ich 62.

Podział sceny wygląda tak: Socjaldemokraci, którzy rządzą z Zielonymi mają 144 mandaty, prawicowa koalicja 142, a pośrodku są Szwedzcy Demokraci, którzy są wyraźnie antyunijni i antyimigranccy.

I prawica i lewica jeszcze przed wyborami zapowiadały, że nie będą współpracować ze Szwedzkimi Demokratami. Chcą ich izolować dokładnie tak jak w Niemczech CDU/CSU i SPD izolują Alternatywę dla Niemiec. Ale taki podział może tez oznaczać powtórkę z niemieckich wyborów w jeszcze jednym aspekcie. Formowanie nowego rządu zajęło aż 8 miesięcy, a kolejny gabinet Merkel w koalicji z SPD jest bardzo słaby Rok po wyborach AfD jest najpopularniejszą partią we wschodnich landach, a w całych Niemczech w sondażach wyprzedza już SPD.

Ulf Kristersson lider Partii Umiarkowanej tuż przed samymi wyborami nieco złagodził swą retorykę wobec szwedzkich Demokratów. Na konferencji prasowej Ebba Busch, szefowa Chrześcijańskich Demokratów oznajmiła, że prawica ma znacznie większe poparcie społeczne niż lewica i Zieloni. To może również oznaczać zapowiedź współpracy ze Szwedzkimi Demokratami.

W praktyce są więc trzy wyjścia. Albo bardzo słabe samodzielne rządy Socjademikratów i Zielonych, albo koalicji prawicy. Którykolwiek blok, by nie sprawował władzy przy każdym głosowaniu będzie musiał uzyskać poparcie opozycji.

Albo też prawica rozszerzy swą koalicję o Szwedzkich Demokratów i wpuści ich na salony. To oznaczałoby odsunięcie od władzy Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, która rządzi krajem niemal nieprzerwanie od ponad 70 lat.

1 KOMENTARZ

  1. @redakcja – nie do publikowania
    „Po korekcie i ostatecznym ustaleniu rozdziału zdobytych mandatów, w szwedzkim parlamencie zasiać będzie 144 posłów”.
    „zasiać”
    Rany, zrobcie cos z korekta tekstu, bo pomylki i literowki zdazaja sie kazdemu, ale to nie wyglada powaznie idac „w internet”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here