Kto oskubie ZUS? Powstanie nowy system za kilkaset milionów!

Zdjęcie ilustracyjne. / fot. pxhere/PAP

Ubezpieczyciel planuje budowę nowego systemu informatycznego. Nie dopuści do projektu zagranicznych firm – podaje „Rzeczpospolita”.

Według „Rz” informatyzacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych budzi wielkie emocje, ponieważ nie ma tam miejsca na błędy. System odpowiada za obsługę 25 mln Polaków i rozlicza niemal jedną trzecią środków finansowych państwa.

Twórcą obecnego ponad 20-letniego systemu jest Asseco, ale kontrakt na jego utrzymanie niedawno przeszedł w ręce Comarchu. „To właśnie te dwie firmy są brane pod uwagę przy tworzeniu nowego systemu” – czytamy w dzienniku.

Gra toczy się o kilkaset milionów złotych. „Zapytanie ofertowe zostanie przesłane do Comarchu i Asseco” – potwierdził rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

W praktyce oznacza to mniejsze ryzyko twierdzą zgodnie eksperci. „Asseco i Comarch to najbardziej doświadczone polskie firmy, jeśli chodzi o systemy informatyczne ZUS” – potwierdził „Rz” Dominik Niszcz, analityk Raiffeisena. Z kolei Łukasz Kosiarski z Pekao IB zwrócił uwagę, że system ZUS obsługuje wrażliwe dane także z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

W tym wypadku to, z jakiego kraju pochodzi wykonawca, ma znaczenie. „Asseco i Comarch to w zasadzie jedyne krajowe spółki będące w stanie obsłużyć duże publiczne kontrakty” – ocenił analityk.

Polska gospodarka kwitnie, ale – jak pisze gazeta – w branży IT dopiero od kilku miesięcy czuć optymizm. Wcześniej w wyniki firm bił zastój w segmencie zamówień publicznych. Przetargi dopiero ruszają i powinno być ich coraz więcej, mamy bowiem do wydania grube miliony z perspektywy unijnej na lata 2014–2020 – przypomina gazeta.

Nczas.com/ PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here