PiS niezagrożony w wyborach do parlamentu. W Sejmie nalazłby się tylko 3 ugrupowania. Nowoczesna idzie na dno

sondaż_wolnosc24_wyniki_notowania_poparcie_PiS_Nowoczzesna_PO
zdj.ilustracyjne. Jarosław Kaczyński i Sejm RP.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się we wrześniu PiS (wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałoby 43 proc. poparcia osób deklarujących udział w głosowaniu; na PO zagłosowałoby 18 proc., na ruch Kukiz’15 – 7 proc.; do Sejmu weszłyby tylko trzy ugrupowania – wynika z sondażu CBOS.

W porównaniu z badaniem z sierpnia PiS stracił 1 punkt proc. poparcia; Platforma również straciła 1 punkt proc.; Kukiz’15 – bez zmian.

Pozostałe ujęte w sondażu partie nie przekroczyłyby progu wyborczego: SLD otrzymałoby 4 proc. (bez zmian), PSL 4 proc. (spadek o 1 punkt proc.), Nowoczesna 3 proc. głosów (bez zmian), a partia Wolność Janusza Korwin-Mikkego oraz Partia Razem po 2 proc. (obie bez zmian).

Niezdecydowanych, któremu ugrupowaniu udzieliliby poparcie, było 16 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach (3 punkty proc. więcej niż w sierpniu).

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie września wzięłoby w nich udział 71 proc. ankietowanych do urn nie poszłoby 14 proc, a niezdecydowanych było 15 proc.

CBOS wskazał, że „Polacy nadal wydają się bardzo zainteresowani wydarzeniami na scenie politycznej„. „Wciąż częściej niż w poprzednich latach chcieliby wziąć udział w wyborach. Rozpoczęta oficjalnie kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi bez wątpienia temu zainteresowaniu sprzyja” – oceniła sondażownia.

Z badania wynika, że kampania wyborcza – szczególnie w dużych miastach – „sprzyja odnawianiu się dwubiegunowego układu sympatii partyjnych”.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 6-13 września na liczącej 1064 osób grupie dorosłych mieszkańców Polski.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here