W odmętach lewackiego szaleństwa. Z tego może być Nobel. BBC tłumaczy związek zmiennopłciowej dewiacji z fizyką kwantową [VIDEO]

Zdj. ilustr. Amrou Al Kahadi Glamrou. Źródło: YT/BBC

Brytyjska stacja BBC postanowiła wytłumaczyć swym widzom na czym polega zmiennopłciowość i jednocześnie fizyka kwantowa. Tego karkołomnego zadania podjął/ podjęła się niejaki/niejaka Amrou Al Kahadi Glamrou Brytyjczyk-Irakijczyk, który/która uznaje się za „non -binary”, czyli płciowo ni to ni owo.

To może być odkrycie na miarę Nobla. Okazuje się, że fizyka kwantowa pomaga wyjasnić to, że niektórym zdaje się że nie mają płci, albo mają inną w piątek, a inną w sobotę.

Tak jest w przypadku niejakiego/niejakiej Amrou Al Kahadi, noszącego/noszącej również ksywkę Glamrou. Stacja BBC postanowiła zaprosić tego uczonego/uczoną, by w prostych słowach wyjaśnił/a zależności pomiędzy światem subatomowym, a jego/jej chorobą psychiczną. Wszystko to w ramach uświadamiania, jak wspaniała jest zmiennopłciowość.

Kiedy zacząłem/zaczęłam czytać o fizyce kwantowej to naprawdę pozwoliło mi zrozumieć mą dziwaczną (queer – przyp. red.) tożsamość – tłumaczy Amrou Al Kahadi Glamrou po czym pokazuje się i przegina w plastikowej, czy skórzanej różowej sukience i koralikach.

– Fizyka kwantowa jest pięknym dziwnym i wspaniałym działem fizyki kwantowej, która zajmuje się światem cząstek subatomowych – opowiada zmiennopłciowy/zmiennopłciowa ni to ni owo Glamrou i dalej wyjaśnia jak zbudowany jest atom.

– Klasyczna fizyka newtonowska zajmuje się poszukiwaniem uniwersalnych reguł, które rządzą naszą rzeczywistością i skupia się na jednoznacznych odpowiedziach. Fizyka kwantowa dowodzi zaś, że nie ma ustalonej rzeczywistości i jest ona pełna pięknych przeciwieństw. Możemy zaobserwować, że ta sama cząstka elementarna może być jednocześnie w wielu miejscach na raz. I tak jeśli przepuszczamy elektron przez szpary, to wydawałoby się, że przejdzie on przez jedną z nich, podczas gdy równocześnie przechodzi on przez obie – opowiada Glamrou.

– … To co wspaniałe w fizyce kwantowej, to to, że to co dzieje się na poziomie subatomowym zaprzecza rzeczywistości, którą obserwujemy.

– To pokazuje, że rzeczywistość jest konstruktem, i to co dzieje się na poziomie subatomowym, zaprzecza jej.

– Dla mnie fizyka kwantowa ma się tak do klasycznej fizyki newtonowskiej jak teoria dziwactwa (queer theory – przyp. red.) do heteronormatywności, a więc szukania normatywnego konstruktu rzeczywistości, (określania – przyp red.) męski, żeński, rasy, płci rasy, kategoryzowania wszystkiego.

Jako dziwak mam się wspaniale z tym, że nie mam stałej tożsamości. To daje mi wielką nadzieję, że jest taki model świata, filozoficzny, fizycznie realny, który pokazuje nam, że rzeczywistość jest układem sprzeczności bez ustanowionych fundamentów. To model czasoprzestrzeni z ustanowionymi splątaniami, które mogę łączyć, te wszystkie moje sfragmentyzowane tożsamości i uznawać się za Brytyjczyka, Irakijczyka, dziwaka, muzułmanina, kogoś kto ma wiele płci, albo nawet żadnej

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here