Szok! W polskim mieście stanie pomnik stalinowskiego kapusia

Zygmunt Bauman/fot. Forumlitfest, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
Zygmunt Bauman/fot. Forumlitfest, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
Reklama / Advertisement

Nie od dzisiaj w Polsce stawia się pomniki zbrodniarzom komunistycznym oraz aparatczykom. Za każdym razem jednak budzi to ogromne emocje. Tym razem postanowiono uczcić Zygmunta Baumana. Z okazji 93 rocznicy urodzin zostanie wykonana jego podobizna z lodu!

Zygmunt Bauman w III RP był socjologiem i filozofem. Był zafascynowany postmodernizmem. Z kolei od 19 roku życia był kapusiem Informacji Wojskowej. Zobowiązał się do współpracy w 1944 roku. Był także oficerem polityczno-wychowawczym w komunistycznej armii zmierzającej na Zachód. Ponadto jako szef Wydziału Polityczno-Wychowawczego Bauman brał udział w tłumieniu podziemia niepodległościowego.

Jego matka była członkiem PZPR. On sam zaś ideologicznie pasował do nowej, ludowej Polski, której jarzmo zostało przyniesione na sowieckich bagnetach.

W 2007 roku w rozmowie z „Guardianem” przyznał się do kolaboracji ze stalinowską władzą, choć twierdził, że popełnił błąd. Ponadto jego działalność miała rzekomo ograniczać się wyłącznie do pisania pamfletów politycznych.

To właśnie na jego cześć powstanie teraz pomnik z lodu jako najsławniejszego mieszkańca Poznania. Ma on stanąć na rogu ulic Prusa i Słowackiego.

Bauman zmarł w styczniu zeszłego roku w Leeds. Gdyby żył, obchodziłby 93 urodziny. W związku z tą rocznicą Kołorking Muzyczny i Centrum Amarant organizują obchody urodzin profesora.

Pomnik, który dzisiaj ma stanąć w Poznaniu, będzie dostępny do kilku dni. Pozostaje mieć nadzieję, że długo się nie utrzyma…

Źródła: wiki/gloswielkopolski.pl

Reklama / Advertisement