Co na to premier Morawiecki? Ludzie mają dość! Pozew zbiorowy ws. smogu staje się faktem. „Ma skłonić rząd do podjęcia skutecznych działań”

Mateusz Morawiecki i smog w Krakowie/foto: PAP/twitter
Mateusz Morawiecki i smog w Krakowie/foto: PAP/twitter

Ludzie mają dość! Do sądu ma zostać skierowany pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa, który ma ustalić odpowiedzialność za stan powietrza w Polsce. Ludzie oburzyli się na stwierdzenie polskiego sądu, że smogu w Polsce nie ma. 

„Będzie to pierwszy pozew tego rodzaju w sprawie smogu. Pojawiają się co prawda indywidualne inicjatywy w tym zakresie w Europie i na świecie, ale nie w formie class action. Jesteśmy po analizach prawnych i na tej podstawie kancelaria przekonana jest o zasadności żądania oraz o dużych szansach na sukces w procesie sądowym” – mówi portalowi polsatnews.pl Radosław Górski.

Sam cel pozwu to pokazanie państwu, że panstwo „nie wywiązało się z obowiązku doprowadzenia do tego, aby stan powietrza w Polsce odpowiadał normom wynikającym z przepisów prawa”.

Wygranie tego ,procesu, daje możliwość do zadośćuczynienia za poniesione straty na zdrowiu. Zwrot kosztów za leki, wizyty u lekarza itd.

Pozew ma też ustalić, odpowiedzialność Skarbu Państwa za skutki złego stanu powietrza dla życia i zdrowia mieszkańców Polski w przyszłości. Po wygranym grupowym procesie sądowym Skarb Państwa nie będzie mógł już twierdzić, iż wobec mieszkańców Polski nie ponosi odpowiedzialności za fatalny stan powietrza w Polsce.

Oto oficjalne stanowisko Skarbu Państwa.

„Ministerstwo Środowiska reprezentujące Skarb Państwa twierdzi, że nie wykazano występowania zjawiska smogu w Polsce. (…) Pozwany Skarb Państwa mimo kilkukrotnie ponawianego pytania ze strony sądu o to, czy pozwany przyznaje, że w Polsce zjawisko smogu występuję okoliczności tej nie potwierdził; równocześnie twierdząc, że wyniki badań i ekspertyz, na które powołuje się powódka, niczego nie dowodzą.”

Niech ktoś z posłów pojedzie do Krakowa i to powie jego mieszkańcom w twarz! Tylko niech potem szybko ucieka, a nie czeka na ich reakcję.

Źródło: polsatnews

7 KOMENTARZE

  1. Mieszkam w małym miastczku w War-mazurskim 0 godz 15 nie wychodzę z domu powietrze takie zanieczyszczone że nieda się oddychać to co to jest nie smog??????????????????????????

    • Zapewne wszystko zależy, jak się zdefiniuje „smog”. Można w ten sposób pewnie wykazać, że w Polsce smogu nie ma, a Polska jest krajem praworządnym i dostatnim.

    • Nie, Panie imbecyl. Bo smog powstaje z w/w zagęszczenia, ale i mgły. A takowe połączenie zdarza się rzadko. Szczególnie w tym kraju.

  2. Problem się sam rozwiąże gdy krakowianie zaczną ogrzewać domy prądem elektrycznym pochodzącym z „zielonych źródeł” czyli wiatraków i baterii słonecznych… bua! Ha! Ha! 😂😂😂😂😂😂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here