Nigel Farage ochodzi z UKIP przez Tomma Robinsona! „Jest całkowicie nieodpowiednią osobą dla partii politycznej”

Nigel Farage i Tommy Robinson/. Foto: wikicommons/ Facebook/ nigelfarageofficial
Nigel Farage i Tommy Robinson/. Foto: wikicommons/ Facebook/ nigelfarageofficial

Były lider eurosceptycznej Partii Niepodległości (UKIP) w Wielkiej Brytanii i jeden z czołowych polityków opowiadających się za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej Nigel Farage ogłosił we wtorek, że odchodzi z ugrupowania.

Polityk, który stał na czele partii w latach 2006-2009 oraz 2010-2016, poinformował o swojej decyzji na łamach dziennika „The Telegraph”, gdzie oskarżył obecnego przewodniczącego Gerarda Battena o zwrot w stronę radykalnej, antymuzułmańskiej retoryki.

Jednocześnie ostro skrytykował jego decyzję o zatrudnieniu na stanowisku doradcy skazywanego w przeszłości byłego założyciela i lidera antymuzułmańskiej Angielskiej Ligi Obrony (ang. English Defence League, EDL) Stephena Yaxleya-Lennona, który jest znany publicznie, pod pseudonimem Tommy Robinson.

54-letni Farage, który w trakcie swojego przywództwa w UKIP wprowadził ugrupowanie do głównego nurtu debat politycznych i był jednym z głównych zwolenników opuszczenia UE, podkreślił, że sukces partii był zbudowany na „wykluczaniu ekstremistów i skupianiu się na wygrywaniu wyborów”.

Jak zaznaczył, już podczas wystąpienia na wrześniowej konferencji partyjnej ostrzegał, że „jakakolwiek zmiana tego podejścia mogłaby zaszkodzić partii w sposób, którego nie dałoby się naprawić”.

„Wracając na moje miejsce, spotkałem wielu wściekłych młodych mężczyzn – czerwonych na twarzy i ordynarnych – którzy wszyscy mieli obsesję na punkcie islamu i Tommy’ego Robinsona. Zastanawiałem się wówczas, czy właśnie wygłosiłem swoje ostatnie przemówienie w UKIP” – wspomniał.

Polityk ostrzegł, że pod wodzą Battena „kierunek rozwoju partii zmienił się fundamentalnie”, i ocenił, że „istnieje olbrzymia przestrzeń dla popierającej Brexit partii, ale nie zostanie ona wypełniona przez UKIP”.

„Wielką ironią jest, że do tej zmiany dochodzi w czasie maksymalnych możliwości wyborczych dla UKIP. Biorąc pod uwagę, że Partia Konserwatywna i Partia Pracy otwarcie złamały swoje obietnice złożone w referendum i przy okazji wyborów, UKIP powinien notować wysokie poparcie w sondażach. Z żalem muszę jednak przyznać, że w to nie wierzę. Obsesja Battena na punkcie Stephena Yaxleya-Lennona i islamu sprawia, że UKIP zmienia się nie do poznania” – napisał.

„Choć Robinson może być atrakcyjny dla niektórych członków społeczeństwa, którzy czują się pozbawieni głosu, to wierzę, że jest całkowicie nieodpowiednią osobą dla partii politycznej. Jest faktem, że w jego otoczeniu znajdują się agresywni przestępcy i byli członkowie (radykalnie prawicowej) Brytyjskiej Partii Narodowej” – podkreślił.

„Boli mnie serce, kiedy myślę o tym, że (Robinson i jego współpracownicy) mogą być postrzegani przez niektórych jako przedstawiciele tej samej sprawy, za którą opowiadałem się przez dużą część swojego dorosłego życia (Brexitu)” – zaznaczył.

Robinson był wielokrotnie krytykowany za radykalnie antymuzułmańskie wypowiedzi, które były uważane za podjudzanie do nienawiści na tle religijnym. Z tego powodu m.in. zablokowano mu dostęp do Twittera.

Londyńska policja oceniła, że działania Robinsona miały wpływ na Darrena Osborne’a, który w czerwcu 2017 roku wjechał furgonetką w grupę muzułmanów wychodzących z meczetu na Finsbury Park w północnym Londynie, zabijając jedną osobę i raniąc co najmniej dziewięć. W trakcie śledztwa ustalono, że były działacz EDL i BNP był w kontakcie z terrorystą.

54-letni Farage jest od 1999 roku europosłem reprezentującym południowo-wschodnią Anglię. W Parlamencie Europejskim jest też szefem grupy Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej.

W 2014 roku Farage poprowadził UKIP do zwycięstwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego, uzyskując 27 proc. głosów. Wynik ugrupowania był pierwszym przypadkiem od 1910 roku, kiedy w ogólnobrytyjskich wyborach triumfowało inne ugrupowanie niż dwie największe siły polityczne w kraju: Partia Konserwatywna lub Partia Pracy.

Według najnowszego sondażu ComRes obecnie UKIP może liczyć jedynie na 6 proc. poparcia, co daje ugrupowaniu czwarte miejsce wśród partii politycznych – za proeuropejskimi Liberalnymi Demokratami (9 proc.), a przed Partią Zielonych (3 proc.).

Żródło: Daily Mail/ PAP

4 KOMENTARZE

  1. A co wy tak agitujecie za Farage. Owszem, ma swoj udzial w dzialaniach UKIP, ale ie jest im niezbędny.
    Już zadaja od niego oddania mandatu posla do PE. On i inni poslowie tej partii podpisali zobowiazania do zrzeczenia się miejsca w PE, po odejsciu z partii.
    Maja go szczerze dosyc, ponieważ nie potrafil pogodzic się z tym, że już niewiele znaczy.

  2. Anty-polska agitka o „kradnacych prace Angolom Polakach” byla OK. Ale anty-muzulmanska to bron Boze. Ot taki hipokryta.

  3. Ale pizda z tego Farage’a. UK zdycha od polit-poprawności – tak bardzo się przestraszyli „co ludzie powiedzą” że się os**li.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here