Brazylijski Trump zapowiada walkę z przestępstwami przeciwko własności prywatnej. Szykuje radykalne zaostrzenie prawa

Bolsonaro_Brazylia_nczas
Jair Bolsonaro. Źródło:YT
Reklama / Advertisement

Jair Bolsonaro, prawicowy prezydent Brazylii zapowiedział zaostrzenie ustawodawstwa w celu skutecznego zwalczania przemocy, która nasiliła się w ostatnim czasie w jednej z prowincji ubogiego rejonu Nordeste (Region Północno-Wschodni).

Bolsonaro nawiązał w piątek do filmu wideo, który zamieścił na Twitterze i na którym pokazano mężczyznę wygrażającego prezydentowi na tle podpalonego domu; film pochodził z prowincji Ceara w Nordeste, gdzie aresztowano w ostatnich dniach za przestępstwa przeciwko mieniu 287 osób.

„Stoimy – napisał na Twitterze prezydent Brazylii – wobec konieczności jak najrychlejszej zmiany ustawodawstwa z poparciem wszystkich szczebli władzy i mediów. Nie dlatego, że margines społeczny zagraża społeczeństwu, wymieniając moje nazwisko, ale żeby pokazać porządnym ludziom, po czyjej stronie jest władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza (…) Do tego potrzebne są właściwe mechanizmy, aby służby bezpieczeństwa mogły udzielić właściwej riposty”.

Fala przemocy inspirowana przez organizacje przestępcze sterowane przez bossów z brazylijskich więzień – komentuje EFE – skłoniła brazylijskiego prezydenta do wysłania do prowincji Ceara trzystu, a następnego dnia dodatkowo dwustu funkcjonariuszy Narodowych Sił Bezpieczeństwa.(PAP)

Reklama / Advertisement