Szok: Komisja Europejska wspiera stanowisko rządu polskiego w sprawie dzików

Dziki - zdjęcie ilustracyjne. / fot. Flickr.com

Zaskakujące, ale po raz pierwszy instytucje unijne oraz polski rząd mówią jednym głosem. Według doniesień RMF FM, Komisja Europejska nie tylko popiera plan masowego odstrzału dzików, ale także chwali polskie władze za podjęte działania.

Radiu udało się dotrzeć do jednego z przedstawicieli KE, który sprecyzował jej stanowisko w kwestii odstrzału dzików w Polsce. Jego zdaniem decyzja polskich władz jest właściwą decyzją, która pozwoli uchronić przed afrykańskim pomorem świń (ASF) zarówno konsumentów w Polsce jak i w innych krajach UE.

To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów – powiedział w rozmowie z RMF FM.

ASF odpowiada za ogromne straty gospodarcze co wywołało debatę wśród krajów członkowskich. Odbyła się ona 19 grudnia i tyczyła się m.in. kwestii odstrzału dzików. Ustalono, że ich populacja w niektórych krajach rozwinęła się w sposób niekontrolowany i stanowi główną przyczynę rozprzestrzeniania się ASF. Przyjęto także rekomendacje w sprawie „długoterminowego zarządzania populacją dzików”.

Zdaniem Brukseli działania polskich władz nie łamią przepisów i są zgodne z zaleceniami określonymi przez kraje UE. Polskie władze są chwalone za przebywanie w stałym kontakcie z instytucjami UE w sprawie realizacji planów odstrzałów dzików oraz przyjęcie na siebie krytyki jaka płynie ze strony opinii publicznej. Co ciekawe Bruksela popiera też kontrowersyjny pomysł odstrzały prośnych loch.

Nasi rozmówcy podkreślają, że sprawa może szokować, ale nie ma innego wyjścia. Prośna locha jest potencjalnie niebezpieczna – informuje radio.

źródło:polskatimes.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here