Oskarżony o zamach na węgierskie centrum kulturalne Polak: Instrukcje dostawałem od Niemca związanego z AfD i Rosjanami

Manuel Ochsenreiter/fot. YouTube/United World International
Manuel Ochsenreiter/fot. YouTube/United World International
Reklama / Advertisement

Michał P., oskarżony o zamach na węgierskie centrum kulturalne w Użhorodzie Polak zeznał, że otrzymywał instrukcje od Niemca, który ma związki z Alternatywą dla Niemiec (AfD). Oprócz tego miał być powiązany z Rosjanami.

Michał P. jest oskarżony o próbę zamachu bombowego w węgierskim centrum kulturalnym w Użhorodzie na zachodniej Ukrainie w zeszłym roku. Teraz zeznał, że instrukcje ataku otrzymał od niemieckiego dziennikarza, który pracował jako konsultant dla niemieckiego posła do Bundestagu z ramienia partii AfD.

W wyniku eksplozji nikt nie ucierpiał. Atak jak i pożar zaostrzyły jednak relacje między Budapesztem a Kijowem.

TVP wcześniej informowało, że polskie władze prowadziły w tej sprawie śledztwo, jednak nie udało się im zidentyfikować niemieckiego dziennikarza. Według Michała P., jest nim Manuel Ochsenreiter.

Sam Ochsenreiter nazwał oskarżenie „bzdurą”. Po pytaniu zadanym mu w serwisie vKontakte Ochsenreiter ukrył swoje konto nie odpowiadając na kolejne pytania.

Ochsenreiter jest redaktorem niemieckiego magazynu „Zuerst!” („Po pierwsze!”) i był częstym komentatorem w rosyjskich mediach państwowych. Pracował również jako konsultant posła AfD Markusa Frohnmaiera.

Źródło: rferl.org

Reklama / Advertisement