Polscy dyplomaci znów na dywaniku? Delegacja polskiego MSZ udaje się do Iranu

Flagi Iranu i Polski/ Foto: pixabay
Flagi Iranu i Polski/ Foto: pixabay

Polscy dyplomaci udadzą się z wizytą do Iranu. Międzyrządowe konsultacje mają załagodzić konflikt związany z organizacją szczytu dotyczącego Bliskiego Wschodu w Warszawie.

Plany dotyczące międzyrządowych konsultacji ujawnił wczoraj ambasador Iranu w Polsce, Masoud Edrisi Kermanshahi, podczas wywiadu dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Polski MSZ potwierdził dziś te informacje. Na czele delegacji polskich dyplomatów stać będzie wiceminister spraw zagranicznych, Maciej Lang.

Potwierdził on wczoraj w Sejmie, że Iran nie został zaproszony na organizowaną w dniach 13 i 14 lutego, wspólnie z USA, konferencję.

– Trudno sobie wyobrazić taki krok przy obecnym stanie stosunków tego kraju z USA, które są współorganizatorem konferencji – powiedział.

Wiceminister Spraw Zagranicznych, Maciej Lang, poinformował też, że na konferencję zaproszono przedstawicieli ponad 70 państw, w tym: członkowskich UE, Rosji i Chin, a także reprezentantów NATO i ONZ.

W ubiegły piątek amerykański Departament Stanu i polskie MSZ poinformowały, że w dniach 13-14 lutego w Warszawie odbędzie się konferencja ministerialna w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej konferencję zapowiedział w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu Mike Pompeo, który mówił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

Szefowa unijnej dyplomacji, Federica Mogherini, zapowiedziała wczoraj, że nie weźmie udziału w zaplanowanej na luty konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Zasłoniła się kolizją terminów.