Halny paraliżuje życie w Tatrach. Wieje ponad 100 km/h, nie działają wyciągi

Lawinisko/fot. Twitter Moc Świdnika
Lawinisko/fot. Twitter Moc Świdnika

Ratownicy TOPR podwyższają stopień zagrożenia, a eksperci mówią wprost – musicie na siebie uważać! W Tatrach na dobre rozhulał się halny, który wieje z szybkością przekraczającą 100 km/h.

„Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach” – czytamy w komunikacie TOPR, który ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Ratownicy ostrzegają turystów, którzy planują wyjścia w góry. Na szlakach powinni pojawiać się wyłącznie doświadczeni i dobrze wyposażeni turyści, którzy mają zdolność do oceny faktycznego zagrożenia.

Wiejący Halny oznaczać może nie tylko lawiny, przed spacerowiczami mogą pojawić się nagle powalone drzewa, które uniemożliwią dalszy marsz. Co więcej, silny wiatr przyniósł także znaczne ocieplenie, obecnie w Zakopanem temperatura sięga 5 stopni powyżej zera, a to oznacza gwałtowne topnienie śniegu.

Halny to także znaczący problem dla kolei linowej na Kasprowy Wierch, która musiała zostać wyłączona. Nie działają także wyciągi krzesełkowe w Kotle Gąsienicowym oraz Goryczkowym.

Źródło: IMGW / TOPR / NCzas.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here