A to dobre! Zaskakujący sondaż. Niemcy bardziej obawiają się USA niż Rosji

Demonstracja w Niemczech. / fot. YouTube

Badania zdają się potwierdzać poważne zmiany zachodzące w relacjach transatlantyckich. Kierowane przez Donalda Trumpa Stany Zjednoczone przestają przez europejską lewicę być postrzegane jako sojusznik.

Badania przeprowadzone przez agencję bliską niemieckim socjaldemokratom (SPD) przynoszą ciekawe dane o sympatiach i antypatiach Niemców. Sondaż ma zostać w całości przedstawiony podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Wynika z niego, że Niemcy o wiele bardziej boją się Stanów Zjednoczonych niż Rosji.

Badania noszą nazwę „Radar bezpieczeństwa 2019: Alarm dla Europy”. Okazuje się, że połowa ankietowanych Niemców uważa, że USA pod rządami Donalda Trumpa stanowią dla nich prawdziwe zagrożenie. Rosję Władimira Putina jako największe zagrożenie postrzega z kolei już tylko 33 proc. badanych.

Duża część Niemców negatywnie ocenia też rozszerzenie NATO oraz Unii Europejskiej. W sondażu 50 proc. badanych stwierdziło, że powiększenie NATO o nowych członków spowodowało gwałtowne zmniejszenie się bezpieczeństwa Europy. 41 proc. respondentów wyraziło podobną opinię w stosunku do rozszerzenia Unii Europejskiej. 54 proc. ankietowanych uważa, że państwo niemieckie powinno zwiększyć nakłady na obronność.

Źródło: DoRzeczy, dw.com

2 KOMENTARZE

  1. Jak zwykle. Komentarz nie popierający USA jest kasowany. Gratuluję portalu wolności od samodzielnego myślenia i wolności od przejmowanie się czymś takim jak język polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here