Chińczycy wyprodukowali najszybszy pociąg na świecie. Osiąga zawrotną prędkość [VIDEO]

Fuxing. / foto: YouTube

Chiny znane są z gigantycznych inwestycji infrastrukturalnych. Jednym z przykładów jest chińska kolej wysokich prędkości i pociągi Fuxing. Mogą one obecnie jeździć z prędkością 350 km/h, a docelowo mają osiągnąć 420 km/h. To najszybszy konwencjonalny pociąg na świecie.

Prace nad opracowaniem pociągu rozpoczęto w 2012 roku na zlecenie China Railway Corporation. W czerwcu 2015 roku wyprodukowano pierwszy egzemplarz tego pociągu elektrycznego.

Zanim pociąg zaczął wozić pasażerów przejechał 600.000 km w ramach testów. Jednym z najbardziej spektakularnych z nich było wyminięcie się pociągów jadących w przeciwnych kierunkach po sąsiednich torach z prędkością 420 km/h. Oznacza to, iż pociągi przemieszczały się względem siebie z prędkością 840 km/h. Komercyjne wykorzystanie rozpoczęło się w sierpniu 2016 roku.

Jako pierwsza do eksploatacji weszła wersja z ośmioma wagonami. Może ona przewieźć 556 pasażerów, 10 w klasie business, 28 w klasie I i 518 w klasie II.

W lipcu 2018 roku rozpoczęła się eksploatacja 16 wagonowej wersji. Skład liczący 415 metrów może przewieźć 1193 pasażerów.

Aktualnie dopuszczalna prędkość pociągów Fuxing to 350 km/h. Docelowo pociągi te będą mogły poruszać się z prędkością 420 km/h.

5 KOMENTARZE

  1. Kiedy 30 lat temu w Teleekspresie podśmiewywano się z Chin, nasi dzielni kolejarze uczyli się jeździć i obsługiwać parowozy – przeważnie niemieckie Kriegslokomotivy.

  2. gdy Chiny „produkują” inżynierów i techników, to w Eurokołchozie, w tym w Polsce, „produkuje” się humanistów; różnice widać; na każdym kroku i za każdym rogiem; róbta tak dalej, a Chiny dogonimy – no właśnie kiedy? może za tysiąc lat po tym jak znikną; tylko czy to nastąpi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here