Donald Trump ostrzega: 42 miliony imigrantów chce przybyć do USA. „Potrzebujemy muru, natychmiast”

Donald Trump podczas wygłaszania orędzia do narodu w Białym Domu. Foto: PAP/EPA
Donald Trump podczas wygłaszania orędzia do narodu w Białym Domu. Foto: PAP/EPA
Reklama / Advertisement

Prezydent Donald Trump po raz kolejny apeluje od budowę muru na granicy z Meksykiem. Powołuje się na badanie przeprowadzone przez Instytut Gallupa, w którym 42 miliony zadeklarowały chęć wyjazdu do USA.

Donald Trump zamieścił apel we wpisie na swoim koncie na Twitterze. Pisze, że taka liczba imigrantów oznaczałaby katastrofę dla Stanów Zjednoczonych.

– Potrzebujemy muru, na już – napisał Donald Trump.

Instytut Gallupa opublikował wyniki badania, z których wynika, że 27% z 450 milionów regionu Ameryki Łacińskiej zamierza wyemigrować na stałe z kraju, w którym obecnie żyje. 35% z nich, czyli 42 miliony, wskazało USA jako kraj do którego zamierzają się udać. 5 milionów zamierza to uczynić w najbliższych 12 miesiącach.

Mur na granicy z Meksykiem jest jedną z obietnic wyborczych Donalda Trumpa. Spór o jego finansowanie doprowadził do najdłuższego w historii USA shutdownu, czyli tak zwanego zamknięcia rządu USA. Trwał on 35 dni od 22 marca do 25 stycznia. W jego wyniku na przymusowe urlopy trafiło 800.000 urzędników różnych rządowych agencji. Po raz pierwszy w historii nie wypłacono uposażenia żołnierzom jednostek amerykańskiej armii, a konkretnie osobom służącym w Straży Przybrzeżnej.

Pentagon wysłał na granicę z Meksykiem kolejnych żołnierzy. Ich łączna liczba żołnierzy wynosi obecnie 4350. Mają położyć drut kolczasty na odcinku około 240 km i zapewnić wsparcie dla Służby celnej i Straży granicznej.

Ta kwestia jest niezwykle istotna w przypadku gdyby doszło do amerykańskiej interwencji w Wenezueli. Można się spodziewać, że w takim przypadku liczba osób próbujących przedostać się do USA drastycznie wzrośnie.

Reklama / Advertisement