Skandal! Zamiast dać zarobić polskim fabrykom, Trzaskowski sprowadza tramwaje z Korei. „Prototypy za 2 miliardy złotych

Rafał Trzaskowski. / foto: PAP/Paweł Supernak
Rafał Trzaskowski. / foto: PAP/Paweł Supernak

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że koreański Hyundai dostarczy nowe tramwaje do stolicy. Będą to prototypy za sumę prawie 2 mld złotych. Na produkcji tramwajów nie zarobi zatem bydgoska Pesa.

„Mamy to! Przetarg na zakup 213 nowych tramwajów rozstrzygnięty! Nowoczesne, dostępne, niskopodłogowe pojazdy dostarczy Hyundai Rotem Company” – cieszył się na Twitterze Trzaskowski.

Decyzję skrytykował m.in. warszawski radny Jacek Ozdoba. – Po pierwsze ta firma nie ma doświadczenia, po drugie to będą prototypy, po trzecie to jest bardzo drogi eksperyment, który wynosi prawie 2 mld zł, więc ja nie jestem przekonany, czy warszawiaków, Warszawę stać na tak daleko idące, niesprawdzone technologie – mówił w rozmowie z TVP Info.

Jak podkreślił dr Witold Potwora, ekonomista, „wszystkie rządy na całym świecie umieją wspierać swoje firmy”. – My tego do końca nie potrafimy robić – podsumował.

Źródło: TVP Info/Twitter

18 KOMENTARZE

   • Na stronie transportu publicznego masz wytłumaczone, czemu to totalny bulsszit.
    Vat i tak musi być zapłacony, różnica jest taka, że albo płaci ten co sprzedawał (wewnątrz kraju) albo ten co kupował (szakup poza kraj) i tyle.

  • Chciała 0,5 mld więcej za psujące się tramwaje. Dobra decyzja, jedyna możliwa bo otwarty przetarg. Podatki i tak zostaną w kraju.

 1. Kupować należy to co lepsze, anie to co „polskie” – dla dobra nas wszystkich – Polaków. Twierdzenia przeciwne trącą ideologią narodową i socjalistyczną zarazem.

 2. Jaki tam skandal.. 🙂 Dla mnie to rozwój, bo tramwaje będą nowocześniejsze i bardziej estetyczne. Nie wiem o co tyle szumu robicie.

 3. ludzie którzy chcieliby pese zapewne sami kupuja psujący się polski tv manty niż dobrej jakości lg? Blagam! najpierw popatrzcie wokół siebie a potem krytykujcie ze dobra jakość za pol mln nizsza cene to był blad. nie wierze ze ktoś o zdrowych zmysłach tak pomyśli.

 4. Tramwaje niskopodłogowe są superpotrzebne i bardzo wygodne. Do tego Koreańskie- myślę, że będą duuuużo nowocześniejsze. Dla mnie duży plus dla Warszawy.

 5. Dajcie już spokój z tym patriotyzmem… sami jesteście pseudo patriotami, założę się, że wozicie tyłki w japońskiej Hondzie czy niemieckim BMW : p

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here