Państwowe emerytury służą przede wszystkim artystom a najmniej przedsiębiorcom. Zobacz, kto przez ile lat dostaje emeryturę od ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP
Zakład Ubezpieczeń Społecznych/fot. PAP

Wygląda na to, że ZUS nie jest stworzony dla zwykłych ludzi, lecz artystów. To oni najdłużej pobierają emeryturę. Z kolei najkrócej emerytury z ZUS są wypłacane przedsiębiorcom. Tak wynika ze statystyk, które ukazują potężne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi i zawodowymi.

Sprawą zajął się „Dziennik Gazeta Prawna”. Średni okres pobierania emerytury w ZUS wynosi 18 lat, jednak to tylko teoria. W praktyce najbardziej skrajnymi grupami są artyści i przedsiębiorcy. Ci pierwsi pobierają emeryturę z ZUS aż przez 25 lat. Oprócz tego nieraz sobie dorabiają na różnych imprezach.

Z kolei przedsiębiorcy w Polsce emeryturę z ZUS pobierają najkrócej. Przeciętny przedsiębiorca bierze państwową emeryturę przez 15 lat.

Różnice wynikają nie tylko z braku możliwości przejścia biznesmenów na wcześniejszą emeryturę (w przypadku kaskaderów kobiety mogą przejść już w wieku 40 lat, zaś mężczyźni 45), ale także stresu oraz zabieganego trybu życia i robienia wielu rzeczy w pośpiechu.

Po artystach, najdłużej pobierającymi emerytury z naszych pieniędzy są nauczyciele i górnicy. Ci pierwsi są średnio na emeryturze 24 lata i 9 miesięcy. Górnicy zaś o rok krócej.

Z kolei trochę dłużej niż przedsiębiorcy emeryturę pobierają kolejarze (18 lat i 9 miesięcy) i… księża (19 lat i jeden miesiąc).

Osoby, które umierają, automatycznie są pozbawiane świadczeń emerytalnych. ZUS określa je mianem osób, które „wyszły z systemu z powodu zgonu”. Średnia wieku osób „wychodzących z systemu” to 78 lat. Dane potwierdzają, że wydłuża się średnia długość życia w Polsce – w porównaniu z 2005 r. wzrosła o 2 lata i 10 miesięcy. To oznacza konieczność zwiększenia wydatków państwa.

Źródło: gazetaprawna.pl

2 KOMENTARZE

  1. Ludzie mniej palą, stąd dłużej żyją. Gdyby w ogóle przestali palić żyliby wiecznie. To proste.
    Obłożyć fajki 1000% akcyzą. Władza najlepiej wie na co później je wydać

  2. Zapomnieliście Państwo o milicjantach, trepach, klawiszach, ubekach itp. Może by tak dla przykładu sprawdzić przez ile czasu i w jakiej wysokości emeryturę pobierał Salomon Morel z jednej strony ścigany, a z drugiej futrowany przez to samo Państwo(?).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here