Amerykanie zademonstrowali nowy dron uderzeniowy. Będzie latał wspólnie z samolotami pilotowanymi przez ludzi (VIDEO)

Dron XQ-58A Valkyrie fot. Twitter @StrikeWriter
Dron XQ-58A Valkyrie fot. Twitter @StrikeWriter

Amerykańskie siły powietrzne dokonały oblotu eksperymentalnego drona bojowego XQ-58A Valkyrie. Ma być tak zwanym „lojalnym skrzydłowym” i wspierać działania samolotów pilotowanych przez ludzi.

W ubiegłym tygodniu dron wykonał swój pierwszy lot nad poligonem Yuma w Arizonie. Trwał 76 minut i według oświadczenia wydanego przez służby prasowe 88 Air Base Wing zakończył się pełnym sukcesem.

Dron bojowy (UCAV) XQ-58A Valkyrie jest tak zwanym demonstratorem technologii. Powstał w ramach programu Low Cost Attritable Aircraft Technology (LCAAT) i był rozwijany w tajemnicy przez ostatnie 2 i pół roku.

Został zaprojektowany i zbudowany we współpracy Air Force Research Laboratory oraz firmy Kratos Unmanned Aerial Systems. Dron wykonany jest w technologii obniżonej wykrywalności (stealth). Osiąga prędkość zbliżoną do prędkości dźwięku i może przenosić uzbrojenie.

XQ-58A Valkyrie może być wykorzystywany do wspólnych działań załogowych i bezzałogowych statków powietrznych. W grę wchodzi wykorzystywanie go jako tak zwanego „lojalnego skrzydłowego” lub operowanie w grupach dronów (rojach).

Dron jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym, niż wykonane w podobnej technologii samoloty 5 tej generacji np: F-35 i F-22, choć nie posiada jeszcze porównywalnych zdolności bojowych. Prawdopodobnie będzie mógł współpracować także z samolotami 4 tej generacji.

Nad podobnym rozwiązaniem pracują także specjaliści z Boeinga, którzy na potrzeby lotnictwa wojskowego Australii opracowują The Airpower Teaming System (ATS).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here