5 lat więzienia za cofanie licznika. Prace nad rządowym projektem przyspieszają

Wiemy jakie kary czekają oszustów za przekręcenie licznika. Mowa o latach spędzonych za kratkami!
Wiemy jakie kary czekają oszustów za przekręcenie licznika. Mowa o latach spędzonych za kratkami!/ Twitter/ pixabay

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy zaostrzającej kary dla oszustów cofających stan liczników samochodowych. Projekt poparli posłowie wszystkich ugrupowań zasiadających w parlamencie.

Projekt ustawy wrócił pod obrady po kilkumiesięcznej przerwie. W myśl nowych przepisów wszelkie zmiany we wskazaniach licznika przebiegu lub jego wymiana bez poinformowania będą przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ustawa wejdzie w życie prawdopodobnie 1 stycznia 2020 roku, a odpowiedzialność karna za oszustwo będzie grozić zarówno temu, kto je zleca, jak i wykonawcy.

Wszystkie kluby parlamentarne wyjątkowo zgodnie poparły rządowy projekt. Dwie poprawki zgłoszone przez klub Kukiz’15 będą jeszcze dyskutowane na komisji infrastruktury. Dotyczą one wyłączenia spod ustawy pojazdów zabytkowych oraz wykreślenia z projektu konieczności stawiania się na płatnej wizycie w stacji kontroli pojazdów po wymianie drogomierza. W tym drugim przypadku posłowie Kukiz’15 proponują jedynie pozostawienie w zapisach ustawy konieczności zgłoszenia pisemnej deklaracji przez właściciela lub posiadacza pojazdów.

Wprowadzenie surowych kar za fałszowanie wskazań licznika zapowiedział minister resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro już w listopadzie 2017 roku.

Ustawa przewiduje także powstanie także tzw. bazy odczytów. Stacje kontroli pojazdów będą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców informacje o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę. Obecnie do centralnej ewidencji przekazywane są tylko dane o stanie licznika odczytanego podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu.

Źródło: Auto Świat

5 KOMENTARZE

  1. Prawo zera to szczyt debilizmu. Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu – ciekawe jak to bedzie wygladac, powinno byc jeszcze 25 lat za cofniecie licznika i konfiskata majatku calej familli.

  2. Po co karać ludzi więzieniem?wystarczy zrobić taki przepis aby nie można było cofnąć licznika. Np co roku na badaniu technicznym wpis do książki pojazdu

  3. A gdyby tak nakazać ustawowo zarobki po 12 tyś/miesięcznie dla każdego!
    Wtedy nikt nie cofałby liczników, bo ludzie kupowaliby tylko nowe samochody z zerowym przebiegiem.

    Ludzie kupują używane samochody tylko dla tego że nie stać ich na nowe- to takie proste…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here