Uwaga na kursy prawa jazdy. Nauka może drastycznie podrożeć. Wyrok TSUE wiążący także dla Polski?

fot. PAP

W związku z konfliktem jaki wywiązał się między niemiecką szkołą jazdy a fiskusem zapadł wyrok, który może wpłynąć na ceny kursów na prawo jazdy również w naszym kraju. Niektóre ośrodki nie upatrują w zaistniałej sprawie problemu, lecz upragnioną zmianę.

W sporze chodziło o zwolnienia z podatku VAT od określonych czynności o charakterze kształcenia publicznego, jakim jest — zdaniem szkoły — kurs na prawo jazdy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej choć jest to działalność edukacyjna, to nie jest ona prowadzona w interesie publicznym, a zatem nie ma podstaw do zwolnienia z VAT-u.

Obecnie w Polsce kursy na prawo jazdy wszystkich kategorii poza kat. A(na motocykle) są zwolnione z VAT-u ze względu na charakter edukacyjny. Martwić jednak może fakt, że wyrok, jaki zapadł jest wiążący dla wszystkich krajów członkowskich a co za tym idzie również dla Polski. Do tej pory Ministerstwo Finansów konsekwentnie sprzeciwiało się takiej decyzji i utrzymywało zwolnienia z VAT-u.

Jeśli trzeba będzie wdrożyć w życie decyzję TSUE to ceny kursów wzrosną przynajmniej o stawkę podatku. Z drugiej strony przedsiębiorcy będą mogli odliczyć VAT od zakupionego sprzętu, m.in. samochodów.Koszt szkolenia na kierowców może wzrosnąć bardziej niż o stawkę VAT. Potrzebna będzie bowiem odpowiednia obsługa księgowa i prowadzenie dokumentacji.

Nie brakuje jednak ośrodków, które upatrują zmian z niecierpliwością.

Na pewno kursanci na tym stracą, ale szkoły raczej nie widzą w tym problemu. Jak wpłynie to finansowo na szkoły, tego jeszcze nie wiemy, bo nie liczyliśmy. Ale z rozmów z osobami, które prowadzą ośrodki z wyższymi kategoriami, np. ciężarówkami, wynika że oni nie mogą się VAT-u doczekać – przyznaje Piotr Rucki ze szkoły Elmol w Warszawie.

źródło:autokult.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here