Szokujące dane z Wielkiej Brytanii! Policja nie wszczyna postępowań wobec 60% zgłaszanych przestępstw. Zobacz dlaczego

brytyjski policjant Zdj. ilustracyjne. Dostawca: PAP/PA
brytyjski policjant Zdj. ilustracyjne. Dostawca: PAP/PA
Reklama / Advertisement

Szef Policji z Manchesteru ujawnił szokujące dane. Policja nie wszczyna postępowań wobec 60% zgłaszanych przestępstw. Główną przyczyną jest brak wystarczającej liczby funkcjonariuszy.

Szef policji w Manchesterze Ian Hopkins wyjaśnił, że w wyniku cięć budżetowych jakie miały miejsce w ostatnich latach policjanci zmuszeni są do selekcji spraw, którymi zajmują się w pierwszej kolejności.

Hopkins ujawnił, że w Manchesterze popełnianych jest codziennie około 600 przestępstw, takich jak drobne kradzieże, gdzie nie podejmuje się ścigania sprawców. Priorytetem jest ściganie cięższych przestępstw, których liczba też wzrasta.

Jeśli zagrożone jest Twoje życie, zostałeś ciężko ranny zajmiemy się taką sprawą – powiedział Hopkins w wywiadzie udzielonym BBC Radio Manchester.

Jeśli ktoś włamał się do Twojego garażu czy altany, skradziono ci rower lub włamano do samochodu, a na dodatek nie ma świadków lub dowodów w postaci nagrań z kamer monitoringu, lub śladów to śledztwo w tej sprawie nie będzie podjęte – wyjaśnił.

Prawdopodobieństwo, że policjant pojawi się, aby zająć się taką sprawą jest minimalne i ludzie naprawdę zaczęli mieć tego świadomość. Jest to coś co mnie martwi – dodał.

Hopkins powiedział, że w ostatnich latach ze służby odeszło 2000 funkcjonariuszy i obecnie tylko około 6200 policjantów pozostaje pod jego komendą.

Środki jakie obecnie otrzymuje policja w Manchesterze z budżetu rządowego są o około 30% niższe, a stanowią 80% wszystkich środków przeznaczonych na policję w mieście.

Podwyżki podatków miejskich pozwoliły na zatrudnienie zaledwie 320 dodatkowych funkcjonariuszy.

Rzeczywistość wygląda tak, że ze względu na lata cięć budżetowych rządu centralnego policja po prostu nie może zajmować się każdym przestępstwem i musi podejmować trudne decyzje o tym, gdzie najlepiej skoncentrować swój czas i zasoby – powiedział Bev Hughes, zastępca burmistrza Greater Manchester, odpowiedzialny za policję w regionie miasta.

Źródło: BBC

Reklama / Advertisement