PILNE! Iran za 60 dni wróci do wzbogacania uranu

Irańska Rada Bezpieczeństwa Narodowego ogłosiła, że daje stronom porozumienia nuklearnego JCPOA 60 dni na wypełnienie zobowiązań dotyczących sprzedaży ropy naftowej i sektora bankowego. W przeciwnym razie wróci do wzbogacania uranu do poziomu 20%.

Irański prezydent Hassan Rouhani zapowiedział, że list informujący został przekazany ambasadorom państw sygnatariuszy umowy nuklearnej.

Poinformowano w nim jakie kroki podejmie Iran w przypadku jeżeli w ciągu 60 dni nie zostaną uchylone sankcje dotyczące zakazu sprzedaży ropy naftowej i wobec irańskiego sektora bankowego.

Iran zagroził powrotem do wzbogacania uranu do poziomu 20% i odejściem od respektowania limitu posiadania 300 kg tej substancji.

Dokładnie rok temu z porozumienia nuklearnego JCPOA wycofały się Stany Zjednoczone. Od 1 maja obowiązują amerykańskie sankcje dotyczące całkowitego zakazu sprzedaży irańskiej ropy.

8 KOMENTARZE

  1. Jakoś tak nie rusza mnie to i nie jest to pilne.
    Ale chcialbym by Polska wzbogacala nasz uran. to byłby mily news.
    ile to zrobic taka wirowke, to nawet z pralki da sie przerobic, sklodowska to lopatą robila

  2. Teraz Donald ma pretekst, żeby zaostrzyć sankcje – tzn. rozciągnąć je na firmy z innych państw, które nie przestrzegają zakazów amerykańskiej administracji. Iran w odpowiedzi zablokuje cieśninę. Wtedy Donald będzie miał pretekst do wojny.

  3. No wlasnie, jakie pilne? Dopiero za 60 dni? Dlaczego nie 24h po ogloszeniu przez USA zerwania umowy i sankcji? Historia ukrainskiej broni atomowej i „gwarancji” mocarstw niczego ich nie nauczyla… „Si vis pacem, para bellum”. A poza tym… co z tego, ze sobie wzbogaca, przeciez od wzbogacania do dzialajacej broni sa lata, dziesiatki lat i prob i testow… Bajka dla malych dzieci i „Casus belli”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here