To będzie masakra dla brytyjskiego, prounijnego establishmentu. Partia Brexit ma większe poparcie niż Konserwatyści i Laburzyści razem wzięci

Nigel Farage. Foto: fb
Nigel Farage. Foto: fb

Najnowsze sondaże w Wielkiej Brytanii wskazują, że Partia Brexit może odnieść miażdżące zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poparcie dla nie jest już o 2 punkty wyższe niż dla Partii Pracy i Konserwatystów razem wziętych.

Założona ledwie kilka tygodni temu przez Nigela’a Farage’a Partia Brexit szturmem podbija brytyjską scenę polityczną. W ostatnich sondażach dotyczących wyborów do Parlamentu Europejskiego ma już 34% poparcia. To więcej niż dwie największe partie razem wzięte. Partia Pracy ma 21% zwolenników, a Konserwatyści 11%.

Co więcej ugrupowanie brexitowe jest na ogromnej fali wznoszącej. Od ostatniego sondażu zyskało 6 punktów procentowych. W tym samym czasie Laburzyści stracili 7 punktów, a Torysi 3.

4% poparcia notuje dawne ugrupowanie Farage’a – UKIP. To oznacza, że twardzi zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej mają razem 38% poparcia. Ci jednak są rozproszeni także w innych partiach. 60% zwolenników Partii Pracy głosowało w referendum za odejściem ze Wspólnoty.

Sondaże dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego zbiegają się z tymi do Parlamentu krajowego. Brexit z wynikiem 20% wyprzedza już Konserwatystów, którzy mają 1 punkt procentowy mniej. Partia Pracy może liczyć na 27%.

Taki ewentualny wynik wyborów oznaczałby prawdziwe trzęsienie ziemi na brytyjskiej scenie politycznej. Brexit przełamałaby prawie 100-letnią dominację duopolu Partia Pracy, Partia Konserwatywna. Od 1922 na zmianę mają one większość w Izbie Gmin i powołują rząd.

4 KOMENTARZE

  1. nic tylko powtórzyć wynik, a nawet uzyskać lepszy, u nas w Polsce; a co nam szkodzi podywagować – KONFEDERACJA 43-50%, PiS 20% (i to za dużo), PO z przystawkami 10% (tu to nieporozumienie), wynaturzeni z lewactwa (miłujący inaczej) całe 3% (chyba jak dopiszą w komisjach), reszta – szkoda atramentu; a co; niech się zagotuje w tym garze eurokołchozowym z zupą z gwoździa lub siekiery;

    • Jeżeli Konfederacja zachowa obecną, zdroworozsądkowa linię, będzie tylko zyskiwać i kto wie, może nasze marzenia się wreszcie spełnią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here