Niepokojące słowa amerykańskiego senatora. Sugeruje atak nuklearny na Iran

III Wojna Światowa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay
III Wojna Światowa - zdjęcie ilustracyjne. / fot. pixabay

Republikański senator twierdzi, że Stany Zjednoczone wygrają wojnę z Iranem w dwóch uderzeniach. Problem w tym, że żeby było to realne musiałyby to być ataki nuklearne.

Republikański senator z Arkansas, Tom Cotton, został zapytany w trakcie rozmowy w programie „Firing Line” czy USA mogą wygrać wojnę z Iranem. Odpowiedź senatora była natychmiastowa.

Czy możemy wygrać wojnę z Iranem? – zapytała prowadząca wywiad Margaret Hoover.

Tak – odpowiedział Cotton. Na uwagę dziennikarki, że nie wahał się z odpowiedzią nawet sekundę doprecyzował – Dwa uderzenia. Pierwsze uderzenie i ostatnie uderzenie.

Amerykański senator powiedział, że nie jest zwolennikiem wojny z Iranem ale ostrzegł, że odpowiedź na jakąkolwiek ataki przeciwko amerykańskim siłom lub sojusznikom na Bliskim Wschodzie spotka się z „dewastującą” i „wściekłą” odpowiedzią. Twierdzi, że jego wypowiedź to ostrzeżenie dla Iranu.

Z militarnego punktu widzenia taki przebieg zdarzeń jest możliwy tylko wtedy gdyby wykorzystana została broń nuklearna.

W poniedziałek „New York Times” napisał, że plan zakładający wysłanie liczącego 120.000 żołnierzy kontyngentu został przestawiony na spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem przez Sekretarza Obrony Patricka Shanahana w ubiegły czwartek. Świat na krawędzi wojny. 120 000 żołnierzy USA jedzie na Bliski Wschód [VIDEO]

Uważam, że to fake news, OK? Ale czy zrobiłbym to? Absolutnie. Ale nie planowaliśmy tego. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli planować. A gdybyśmy to robili, wysłalibyśmy od cholery więcej żołnierzy – powiedział amerykański prezydent pytany o tę sprawę przez dziennikarzy.

Tymczasem „Newsweek” powołujące się na źródła w Pentagonie potwierdził, że takie spotkanie miało miejsce i analizowano na nim różne scenariusze. Była wśród nich między innymi opcja inwazji lądowej ale także intensywna kampania uderzeń na Iran za pomocą pocisków manewrujących typu Tomahawk.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here