Projekt przeciwko ustawie 447 zdjęty z obrad. Sejm odbędzie krótsze posiedzenie, bo „marszałek nie otrzymał wystarczających dokumentów”

Jarosław Kaczyński, Jonny Daniels i inni Żydzi/fot. Twitter Kris Er
Jarosław Kaczyński, Jonny Daniels i inni Żydzi/fot. Twitter Kris Er
Reklama / Advertisement

Projekt Kukiz’15 dotyczący ochrony własności RP przed roszczeniami wysuwanymi m.in. w związku z amerykańską ustawą 447 został zdjęty z porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu. – Obrady zostały skrócone do dwóch dni – poinformowała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Ze względu na to, że marszałek Sejmu nie otrzymał wystarczających dokumentów czy opinii do ustawy Kukiz’15 w związku ze sprawą roszczeń bezspadkowych, czyli słynnej sprawy związanej z ustawą 447, ten projekt został zdjęty z obecnych obrad Sejmu – powiedziała Mazurek po zakończeniu Konwentu Seniorów.

Dodała, że obrady obecnego posiedzenia zostały skrócone z trzech do dwóch dni i zakończą się w czwartek, a nie jak planowano wcześniej – w piątek.

Jak informował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, „projekt ustawy anty-447 zakłada zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar holokaustu”.

Z kolei wiceszef klubu Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski podkreślił, że projekt zawiera trzy elementy: zakaz jakiegokolwiek dochodzenia roszczeń do mienia bezspadkowego w Polsce; kwestię informowania przez rząd polskiej opinii publicznej na temat osób fizycznych i prawnych, które z takimi roszczeniami do strony polskiej występują oraz kwestię surowego karania za złamanie zakazu dochodzenia roszczeń do mienia bez spadkowego.

W dostępnej dla redakcji depeszy PAP agencja dalej idzie w zaparte, że zapisy amerykańskiej ustawy 447 „mają głównie symboliczny, deklaratywny charakter”.

Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że „Sejm nie zajmie się rozwiązaniami ws. odszkodowań wojennych”, ukazując albo nieznajomość tematu albo manipulując opinią publiczną.

Źródło: PAP

Reklama / Advertisement