Tak chcą ostatecznie załatwić nauczycieli. Nie będą mieli prawa do strajku, ale „wzrośnie prestiż”

Mateusz Morawiecki i nauczycielka/fot. PAP/Pixabay
Mateusz Morawiecki i nauczycielka/fot. PAP/Pixabay

Po jesiennych wyborach nauczyciele mogą zostać włączeni do służby cywilnej. To oznaczałoby duże zmiany i dla nich, i dla samorządów, a także dla uczniów – czytamy w środę w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Według dziennika rozwiązanie, zgodnie z którym nauczyciele zostaliby włączeni do służby cywilnej, forsuje szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Przeciwna ma być temu minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Ostateczna decyzja należeć będzie do premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas okrągłego stołu nazwał propozycję „ciekawą i wartą rozważenia” – podaje DGP.

Takie rozwiązanie oznaczałoby, że pedagodzy formalnie staliby się urzędnikami, dzięki czemu wzrósłby rzekomo prestiż ich zawodu. Jednocześnie członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą strajkować i zakaz ten obowiązywałby również nauczycieli.

Nauczyciele po zdaniu egzaminu państwowego i zostaniu urzędnikiem mianowanym mogliby liczyć na dodatek wynoszący nawet do 4 tys. zł miesięcznie. Ponadto nauczyciele zachowaliby „trzynastki”, dodatek stażowy, nagrody i zyskaliby jeszcze dodatek zadaniowy.

Po ich przejściu do służby cywilnej można by zlikwidować dużą część zapisów w Karcie nauczyciela – wyjaśnia DGP.

Gazeta zauważa też, że po zmianach o przyjęciu nauczyciela do szkoły decydowałby otwarty i konkurencyjny nabór, co – jak czytamy – podniosłoby jakość nauczania. – Do pracy w szkołach trafiałyby tylko osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą – przekonuje dziennik.

Tak więc zamiast decentralizacji i uwolnienia edukacji, jeszcze większy centralizm i sterowanie państwa edukacją. A potem wszyscy się będą dziwić, że edukacja w Polsce leży…

Źródło: PAP

8 KOMENTARZE

  1. Ciekawe, ze nie musi ich pytac o zgode
    czy jak by sie uparl to programisci mogli by sie ot tak stac urzednikami?
    albo kominiarze

  2. Belfrada ,tak jak wojsko, policja, lekarze, pielegniarki – Ci wszyscy, ktorzy sa pracownikami panstwa/rzadu MUSZA byc wylaczeni z prawa do strajku !!!!! To chyba oczywiste ?!
    W szkolach prywatnych, szpitalach i innych prywatnych organizacjach to juz co innego.

  3. Najpierw to PiSdzielcy musieliby wygrać wybory wyraźnie. Aby móc dalej samodzielnie słuchac poleceń z USAmańskiej i izraelskiej ambasady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here